Her Anne Bir Dünya
13 Şubat 2020


Kırıkkale Valiliğimizin himayelerinde İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından il genelinde anne ve anne adayı tüm bayanlara yönelik; sağlık seviyesi yüksek kadınlarla sağlıklı nesillerin yetiştirilmesine katkı sağlanması amacıyla "Her Anne Bir Dünya" projesi hayata geçirildi. 

SAĞLIKLI NESİLLER 
Proje kapsamında topluma yönelik eğitim, bilgilendirme ve farkındalık faaliyetleri merkez ve taşra birimleri aracılığıyla yoğun olarak yapılmaktadır. Faaliyetler kapsamında katılımcılara; temel ilkyardım eğitiminden, bulaşıcı hastalıklardan korunmaya, kişisel hijyen ve temizlikten çevre sağlığına, ana çocuk sağlığından iş sağlığı ve güvenliğine kadar birçok alanda bilgiler veriliyor. Projenin asıl amacı sağlık okuryazarlığı, sağlık bilinci seviyesinin yükseltilmesi, bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan hastalık yükünün azaltılması, hastalıklarda erken teşhis ve tedavi başarısının arttırılması, hastalıklardan korunma ve sağlıklı yaşam becerilerinin kazandırılması, ortalama yaşam süresinin arttırılarak sağlık seviyesi yüksek bayanlarla birlikte daha sağlıklı nesillerin yetiştirmek. 

2020 yılı Ocak ayı itibariyle faaliyetlerine başlayan ekiplerimiz yılı boyunca sürdürecekleri “Her Anne Bir Dünya” projesi kapsamında bayanlara yönelik;
- Meme Kanseri, Serviks ( Rahim Ağzı ) Kanseri, Kolorektal (Kalınbağırsak) Kanserler 
- Kendi Kendine Meme Muayenesi ve Kanser Taramaları 
- Üreme Sağlığı, Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar 
- Normal Doğum, Anne Sütü ve Emzirmenin Önemi 
- Menopoz 
- Sağlıklı Beslenme, Fiziksel Aktivite ve Hareketli Yaşam 
- Obezitenin Önlenmesi 
- Akılcı İlaç Kullanımı 
- Kadına Yönelik Şiddet, 
- Aile İçi Şiddet 
- Tütün, Tütün Ürünleri, Alkol ve Madde Bağımlılığı gibi konularda eğitim ve bilgilendirme yapacaklardır. 

Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü

  • Her Anne Bir Dünya1.jpg
  • Her Anne Bir Dünya2.jpg
  • Her Anne Bir Dünya3.jpg
  • Her Anne Bir Dünya4.jpg
  • Her Anne Bir Dünya5.jpg
  • Her Anne Bir Dünya6.jpg