Sağlıklı Bir Yaşam İçin Egzersiz Yapın
06 Kasım 2019

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Egzersiz Yapın kapak.jpg
Ülkemizde her yıl 3 ile 9  Eylül tarihleri arasında kutlanan Halk Sağlığı Haftası nedeniyle İl Sağlık Müdürlüğü personelimiz yürüyüş etkinliği düzenlediler. Kırıkkale Büyükşehir Parkında gerçekleştirilen yürüyüşte İl Sağlık Müdür Vekilimiz Dr. Adem Yeni, bu haftanın amacının halk sağlığının ve koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini vurgulanması olduğunu söyledi. İl Sağlık Müdür Vekilimiz Dr. Adem Yeni, sağlığın korunması ve geliştirilmesi için haftanın 5 günü 30 dakikalık orta şiddette bir egzersiz yetişkinler açısından yeterli olduğuna işaret etti. 

HER YAŞ İÇİN FİZİKSEL AKTİVİTE ŞART 
Konu hakkında açıklamalar yapan İl Sağlık Müdür Vekilimiz Dr. Adem Yeni, 1-4 yaş arası çocukların, gün içinde farklı şiddetlerde toplam 180 dakikalık fiziksel aktivite yapmaları gerektiğini, 5-18 yaş arasındaki çocuk ve ergenler için de günde 60 dakika, orta şiddetliden yüksek şiddetli aktivitelere doğru şiddeti değişen aktiviteler önerdiğinin altını çizdi. İl Sağlık Müdür Vekilimiz Dr. Adem Yeni “15-49 yaş kadın izlemleri, evlilik öncesi danışmanlık, gebe bilgilendirme sınıfı, anne dostu hastane, doğum öncesi ve lohusalık dönemi izlemleri, gebelik ve süt verme döneminde D vitamini desteği, sezeryan oranının azaltılması ve normal doğumun teşviki programları ile kadın sağlığı çalışmaları kesintisiz olarak devam etmektedir. Bulaşıcı hastalıklar birimimiz 7 gün 24 saat boyunca hastalıklara yönelik izlem yapmakta, herhangi bir salgın tehlikesi durumunda süratle harekete geçerek salgın kontrol çalışmalarına başlamaktadır” şeklinde konuştu 

ŞİKAYETLERE ANINDA MÜDAHALE 
Açıklamalarına devam eden İl Sağlık Müdür Vekilimiz Dr. Adem Yeni “İçme-kullanma suyu, ambalajlı sular, yüzme havuzları ve yüzme suları ile ilgili denetleme ve izleme çalışmalarımız Çevre Sağlığı Bilgi Yönetim Sisteminde(ÇSBYS) elektronik ortamda izlenmekte ve değerlendirilmektedir. 4207 sayılı Kanun kapsamında belirlenen alanlarda Tütün ürünü kullanımını önlemek amacıyla ülke genelinde oluşturulan denetim ekipleriyle 7 gün 24 saat esasına göre denetimler yapılmaktadır. Kapalı alanda sigara kullanımına tanık olan vatandaşlarımız tarafından ALO 184 iletişim hattı üzerinden yapılan ihbar ve şikayetlere de anında müdahale edilmektedir. Meme, rahim ağzı, kalın bağırsak kanserlerinin erken teşhisine yönelik tarama ve eğitimler aralıksız sürmektedir. Henüz taramalarını yaptırmamış 40 yaş üstü kadın ve 50 yaş üstü erkeklerimizi bu vesile ile ücretsiz kanser taramalarını yaptırmak üzere aile hekimlerine başvurmaya davet ediyorum” ifadelerine yer verdi. 

KORUYUCU SAĞLIK HİZMETLERİ ÖNEMLİDİR 
Son olarak İl Sağlık Müdür Vekilimiz Dr. Adem Yeni “Müdürlüğümüzde diyetisyenimiz tarafından sağlıklı beslenme ve obezite ile ilgili danışmanlık verilmektedir. Tüm okullarda Beslenme Dostu Okul Programları devam etmektedir. Tuz kullanımın azaltılmasına yönelik düzenlemeler yapılmıştır. Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetlerimizin içinde tüm ilköğretim okullarımızda ağız diş sağlığı muayenesi, flor vernik uygulaması, ağız diş sağlığı farkındalık eğitimi ve diş fırçası-macun seti dağıtımı yer almaktadır. Koruyucu Sağlık Hizmetleri ve halk sağlığı çalışmaları etkileri uzun sürelerde ortaya çıkan, sabır gerektiren uzun soluklu çalışmalardır. Bu uzun soluklu yolda birlikte ilerlediğimiz sağlık çalışanlarımız ile sağlıklı olmanın ve sağlıklı kalmanın bilincini taşıyan tüm hemşerilerimize iyi, kaliteli ve sağlıklı günler dilerim” dedi. 

  • Sağlıklı Bir Yaşam İçin Egzersiz Yapın (1).JPG
  • Sağlıklı Bir Yaşam İçin Egzersiz Yapın (2).JPG
  • Sağlıklı Bir Yaşam İçin Egzersiz Yapın (3).JPG
  • Sağlıklı Bir Yaşam İçin Egzersiz Yapın (5).JPG
  • Sağlıklı Bir Yaşam İçin Egzersiz Yapın (6).JPG