Açılacak Olan Çocuk İzlem Merkezi (ÇİM) İncelendi
06 Kasım 2019

Çocuk İzlem Merkezi İncelendi (1).jpg
Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğümüz bünyesinde bulunan Yüksek İhtisas Hastanemiz de travmatik vakalara maruz kalmış çocuklarımız için kısa süre sonra hizmete girecek olan Çocuk İzlem Merkezi (ÇİM), Vali Dr. Mehmet İlker Haktankaçmaz ve beraberindeki heyet ile yerinde incelendi. 

Çocuk İzlem Merkezi’nin incelenme gezisine Kırıkkale Valimiz Dr. Mehmet İlker Haktankaçmaz, Kırıkkale Başsavcımız Mehmet Ayaz, Kırıkkale İl Sağlık Müdür Vekilimiz Dr. Adem Yeni, Yüksek İhtisas Hastanesi Başhekim Vekilimiz Dr. Sabür Zengin ve çok sayıda davetli katıldı. Merkezin tüm odalarını inceleyen heyet merkez sorumlusu Başhekim Yardımcısı Dr. Emel Yüksel’den bilgiler aldılar. 

ÇİM Merkezinin amacının mağdur olan çocukların mağduriyetinin arttırılmadan işlemlerin kısa sürede tamamlanması olduğuna dikkat çeken Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ayaz, tüm işlemlerin tek seferde tek birimde ilgililer tarafından yapılarak, adaletin ihtiyacı olan bilgilere ulaşarak çocuğun ruh halinin bozulmasını engellenerek işlemlerin tamamlanmasını sağlamak olduğunu vurguladı. Kırıkkale Valisi Dr. Mehmet İlker Haktankaçmaz ise, merkezin cinsel istismar mağduru olduğundan şüphelenen çocukların çocuk dostu bir ortamda her türlü adli, tıbbi ve sosyal işlemlerin aynı gün gerçekleştirilmesi amacıyla hizmet vereceğini söyledi. 

ÇİM merkezinin temel işlevinin özellikle tramvatik olay yaşamış veya olaylara tanık olarak karışmış çocuklar için kurulmuş bir birim olduğunu söyleyen Vali Haktankaçmaz "Alanında uzman sağlık ekibi arkadaşlarımız bu merkezinin işleyişi ile ilgili bilgiler aldılar. Yine savcılarımızın gözetiminde uzman doktorlarımız, aile sosyal politikalar ekibimiz, jandarma ekibimiz tüm bu organizasyonun içerisinde çalışacaklar. Bu birim öncesinde de çocuklarımızın bilgilerine başvururken, ifadeleri alınırken ilgili mevzuat çerçevesince belirli hususlar yerine getiriliyordu ama bu birim bu alandaki son nokta. 29 ilde hali hazırda böyle bir birim var. Kırıkkale’mize açılan bu birim de Kırıkkale ile birlikte 4 vilayete hizmet edecek. Buradaki amacımız geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın özellikle bu tür olaylara mağdur durumda kalan çocuklarımızın zihinlerinde psikolojik alanda bir hasar oluşmadan bilgilerinden yararlanabilmek amacıyla hem ifadeleri alınacak, gerekirse de psikolojik olarak tedavileri yapılacak. Ayrıca konaklama ihtiyacı varsa çocuklarımızın ihtiyaçları doğrultusunda konaklamaları sağlanacak” dedi. 

 • Çocuk İzlem Merkezi İncelendi (2).jpg
 • Çocuk İzlem Merkezi İncelendi (3).JPG
 • Çocuk İzlem Merkezi İncelendi (4).JPG
 • Çocuk İzlem Merkezi İncelendi (5).JPG
 • Çocuk İzlem Merkezi İncelendi (6).JPG
 • Çocuk İzlem Merkezi İncelendi (7).JPG
 • Çocuk İzlem Merkezi İncelendi (8).JPG
 • Çocuk İzlem Merkezi İncelendi (9).JPG
 • Çocuk İzlem Merkezi İncelendi (10).JPG