6 Haziran Diyetisyenler Günü Kutlu Olsun
07 Kasım 2019


Beslenme insanlık tarihinin başlangıcından beri hayatta kalabilmenin vazgeçilmez unsuru olmuştur. İnsanoğlu var olduğu günden bu yana beslenmeye sürekli katkı sağlayarak gelmiştir.

Ülkemizde beslenmenin bir bilim olarak akademik olarak okutulması 1962 yılına dayanır. 

Beslenme biliminin amacı:

1. Besin öğelerini, türlerini, özelliklerini, miktarını ve vücudun çalışmasındaki işlevini,

2. Besinlerin bileşimini, fiziksel ve kimyasal özelliklerini,

3. Besinlerin üretiminden tüketimine kadar uygulanan işlemlerin besin üzerindeki etkilerini,

4. Yaş, boy, cinsiyet, kilo hikayesi, sağlık durumu, genetik yapısı, hastalık potansiyeli, iş yaşamı, yaşam şekli, stres seviyesi, aktivite miktarı, metabolizma hızı, bebek, çocuk, hamile, emzikli, yaşlı vb. özel durumu, vücut analizleri (yağ/kas oranı, deri altı yağ dokusu miktarı, kilonun vücuttaki dağılımı, vücudun ödemi, su dengesi vb.), alerjisi olduğu yiyecekler, sevmediği ve tüket(e)mediği yiyecekler, göz önene alınarak bireylerin ve grupların beslenme programının hazırlanması ve planlanmasıdır.

İlerleyen teknoloji, gelişen çağ olanakları ile bireyler sağlıklı olandan uzaklaşıp, sağlıksız ve kolay olana yaklaşmaktadırlar. Sağlıksız beslenme, kalitesiz enerji alımı birey de zaman içinde beslenmeye bağlı metabolik sıkıntıları beraberinde getirmiştir. 

Sağlıksız beslenmenin bir alışkanlık haline dönüştürüldüğü günümüzde Beslenme ve Diyet Uzmanlarının yeri şüphesiz çok önemlidir. Beslenme ve Diyet Uzmanı bireyleri iyileştirmek ve bireylerin sağlık standartlarını yükseltmek amacıyla, bireylerin hem sosyal hem psikolojik durumlarını değerlendirerek, bireyin ihtiyaç durumuna özel beslenme programlarını düzenler.

Sağlığın korunması ve geliştirilmesine önemli katkısı olan tüm değerli Beslenme ve Diyet Uzmanlarımızın 6 Haziran Diyetisyenler Gününü kutlarım. 

Dr. Feramiş Ender Güngüneş
İl Sağlık Müdürü