Sağlık İçin Hareket Et
06 Kasım 2019

kapak sağlık için hareket.JPG
10 Mayıs Dünya Sağlık İçin Hareket Et Günü nedeniyle Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğümüz ve bağlı kuruluşlarımızın personellerinin katılımı ile Kent Ormanında yürüyüş etkinliği düzenlendi. 

Kent Ormanda gerçekleştirilen etkinliğe İl Sağlık Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Güngüneş, Yüksek İhtisas Hastanesi Başhekimi Dr. Tekin Akça başta olmak üzere bağlı kuruluşlarımızın yöneticilerinin katılımı gerçekleşti. 

Programda konuşan İl Sağlık Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Güngüneş konu hakkında “Fiziksel aktivite, kas ve eklemlerimizi kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen herhangi bir bedensel hareket olarak tanımlanmaktadır. Bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlığının geliştirilmesinde temel araçlardan birisidir. Bir halk sağlığı sorununu gidermenin yanında, aynı zamanda toplum refahını, çevrenin korunmasını teşvik eder ve gelecek nesillere yönelik bir yatırım oluşturur.  Kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisi olan fiziksel inaktivite (hareketsizlik), dünya genelindeki ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında dördüncü sırada yer almaktadır (ölümlerin % 6’sı). Meme ve kolon kanserlerinin yaklaşık % 21-25’inin, diyabetin % 27’sinin ve iskemik kalp hastalığının % 30’unun ana nedeni olduğu tahmin edilmektedir. Obezitenin artmasına neden olan önemli faktörlerden biri hareketsiz yaşam tarzının yaygınlaşmasıdır. Buna karşılık fiziksel aktivite; kan basıncını azaltır, HDL seviyesini arttırır ve kilo kontrolü için anahtar role sahiptir.

Sağlığın korunması ve geliştirilmesi için haftada 150 dakikalık (haftanın 5 günü 30 dakikalık) orta şiddette bir egzersiz yetişkinler açısından yeterlidir. 1-4 yaş arası çocuklar, gün içinde farklı şiddetlerde toplam 180 dakikalık fiziksel aktivite yapmalıdırlar. 5-18 yaş arasındaki çocuk ve ergenler için ise, günde 60 dakika, orta şiddetliden yüksek şiddetli aktivitelere doğru şiddeti değişen aktiviteler önerilmektedir. Orta şiddetli aktiviteler sırasında kişi konuşabilir fakat şarkı söyleyemez. Hızlı yürümek, düşük tempolu koşular, dans etmek, ip atlamak, yüzmek, masa tenisi oynamak, yavaş tempoda bisiklet sürmek vb. orta şiddetli aktivite örnekleridir. Yüksek şiddetli aktiviteler sırasında kişi, aktivite sırasında nefesi kesilmeden birkaç kelimeden fazlasını konuşamaz (tempolu koşu, basketbol, futbol, voleybol, hentbol ve tenis oynamak, step-aerobik derslerine katılmak, tempolu dans etmek vb.).

Günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmek sağlıklı bir yaşamın ilk adımıdır. Daha fazla yarar elde edebilmek ve sağlığı koruyup geliştirebilmek için fiziksel aktiviteler düzenli olarak yapılmalı ve yaşamın bir parçası hâline getirilmelidir. Bakanlığımızca gerçekleştirilen Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması’nın ön sonuçlarına göre ülkemizde bireylerin %71.9’u düzenli fiziksel aktivite yapmamaktadır. 6-11 yaş grubu çocuklarımızın bile %58.4’ü düzenli olarak (günde 30 dakika veya daha fazla süre ile) egzersiz yapmamaktadır. Bu yaş grubunda TV, bilgisayar, internet, ev ödevi, ders çalışma vs gibi gerekçelerle hareketsiz geçirilen ortalama süre 6 saattir.  10 Mayıs Dünya Sağlık Örgütü tarafından bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesinde fiziksel aktivitenin yararları konusunda toplum bilincini oluşturmak, iyi uygulamalara dikkat çekmek ve fiziksel aktivitenin yararlarını savunmak, yaşamın her alanında ve her yerde (okul, ev, işyeri) toplum genelinde fiziksel aktiviteye katılımı arttırmak, sağlıklı davranışları ve yaşam tarzlarını teşvik etmek için “Sağlık için Hareket Et Günü” olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda 10 Mayıs her yıl 81 ilimizde düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır” dedi. 

 • sağlık için hareket et yürüyüşü (1).JPG
 • sağlık için hareket et yürüyüşü (10).JPG
 • sağlık için hareket et yürüyüşü (11).JPG
 • sağlık için hareket et yürüyüşü (12).JPG
 • sağlık için hareket et yürüyüşü (13).JPG
 • sağlık için hareket et yürüyüşü (14).JPG
 • sağlık için hareket et yürüyüşü (15).JPG
 • sağlık için hareket et yürüyüşü (2).JPG
 • sağlık için hareket et yürüyüşü (3).JPG
 • sağlık için hareket et yürüyüşü (4).JPG
 • sağlık için hareket et yürüyüşü (5).JPG
 • sağlık için hareket et yürüyüşü (6).JPG
 • sağlık için hareket et yürüyüşü (7).JPG
 • sağlık için hareket et yürüyüşü (8).JPG
 • sağlık için hareket et yürüyüşü (9).JPG