Yüksek İhtisas Hastanesine Engelli Ve Yaşlı Refakat Birimi
06 Kasım 2019


Hayatlarını zor şartlarda altında sürdürmeye çalışan, tek başına yaşam mücadelesi veren, bakıma muhtaç Engelli ve Yaşlı bireylere, hayatlarını bir nebzede olsa kolaylaştırmak, yaşam mücadelelerine destek olabilmek ve daha iyi hizmet verebilmek amacıyla Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanemizde Engelli ve Yaşlı Refakat Birimimiz hizmet vermeye başlamıştır. 

Engelli ve Yaşlı Refakat Birimimize ağır ve orta düzeyde engelli bireyler, bedensel engelli bireyler ve bakıma muhtaç yaşlı bireyler müracaat edebileceklerdir. Hizmetin daha kaliteli ve hızlı yürütülebilmesi için birimize başvuran hastalarımıza İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan ve basımı yapılan ‘’Öncelikli Hasta Muayene Kartı’’ verilerek, hastalarımıza hastanemize girişlerinden itibaren Engelli ve Yaşlı Refakat Birimi çalışanlarımız refakat edeceklerdi.
 
Birim personellerimiz hastalarımızın poliklinik muayenesi, kan – idrar tahlilleri, MR vb. tüm doktor tarafından istenilen tetkik, tahlil ve tedavileri bitinceye kadar eşlik edecek ve her türlü konuda yardımcı olacaklardır. Hastanemiz poliklinik girişi yakınında engelli ve yaşlı hastalarımızın kolay ulaşabileceği 80 metrekare alana sahip 3 sedye, 15 tekerlekli sandalye, 2 golf arabası ve 7 personelden oluşan birimimiz hastalarımıza hizmet verecektir. Ayrıca birimimizde engelli ve yaşlı bireylerin hizmet alımı süresince faydalanabileceği dinlenme alanı ve kütüphanemiz mevcuttur.

Yüksek İhtisas Hastanesi Poliklinik girişinde hizmet vermeye başlayan Engelli Ve Yaşlı Refakat Birimimizin açılışına Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcımız Ahmet Baha Öğütken, Kırıkkale Vali Yardımcımız Sait Özkılınç, Kırıkkale Milletvekillerimiz Abdullah Öztürk ve Mehmet Demir, Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, AK Parti İl Başkanı Nuh Dağdelen, İl Sağlık Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Güngüneş, Yüksek İhtisas Hastanesi Başhekimi Dr. Tekin Akça ve protokol üyeleri katıldı. Etkinlikte Mehmet Işıtan Özel Eğitim Uygulama Merkezi öğrencileri tarafından gösteri yapıldı. Etkinlik daha sonra Kırıkkale Engelli Derneklerine kayıtlı üyelerine ’Öncelikli Hasta Muayene Kartı’ teslim töreni, kurdele kesimi ve birimlerin tanıtımı ve gezilmesi ile son buldu.

Kırıkkale İl Sağlık Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Güngüneş’in açılış öncesinde yapmış olduğu konuşma metni “Sayın Bakanım, Sayın Valim, Sayın Milletvekillerim, , Sayın Belediye Başkanım, Sayın Ak Parti İl Başkanım, kıymetli meslektaşlarım, kıymetli vatandaşlarımız ve değerli basın mensupları hepiniz hoşgeldiniz.

Kırıkkale olarak sağlıkta gayet memnuniyet verici bir noktadayız. Son yapılan TUİK araştırmasına göre ilimiz sağlıkta memnuniyet araştırmasında ilk üçte yer almaktadır.
Bu anlamda ilimiz sağlık hizmetinin sunumunda şanslı iller arasında bulunmaktadır İl genelinde 1 A2 statüsünde Yüksek ihtisas Hastanesi,1 Tıp Fakültesi ,1ADSM ,1 Diş Hekimliği Fakültesi, 93 Aile Hekimimiz, E1 ve E2 rollerinde 4 hastane,15 112 istasyonumuz, 93 Aile Hekimimiz, ve toplam 3292 sağlık ordusuyla Kırıkkale halkımıza başarıyla hizmet vermekteyiz.Yatırım alanında il olarak altın çağımızı yaşamaktayız. Sağlık Kompleksimiz başta olmak üzere toplam 16 adet projemiz devam etmektedir. Sağlık Bakanlığımıza bu anlamda teşekkür ediyorum.
2003 yılından bugüne kadar sağlık hizmetlerinde gerçekleştirilen yapısal değişiklikler sayesinde, sağlık hizmetlerinde erişimle ilgili yaşanan zorluklar artık tarihte karışmıştır diyebiliyoruz. Bu süreçte tabii ki yapılan her bir iş ayrı ayrı çok değerli. Artık geldiğimiz süreçte, yapısal sorunları çözme noktasında büyük mesafeler kat etmiş olan ülkemizde, yükselen trendin sağlıkta kalite, hasta ve çalışan güvenliğiyle, toplumumuzdaki yaşlı ve engelli vatandaşlarımızın da sağlık hizmetine erişimlerinin kolaylaştırılması gerektiğini düşünüyor ve biz de çalışmalarımıza bu yönde ağırlık vererek sürdürüyoruz.

Yüksek İhtisas Hastanemizde vatandaşlarımızın daha kaliteli ve daha hızlı hizmet alabilmeleri için Acil Servis düzenlemesi yapılarak triaj uygulaması aktif hale getirildi, hasta karşılama ekibi kuruldu, müstakil acil branş nöbetleri oluşturuldu. Alkol ve madde bağımlısı olan kişilerin tedavi görmesini sağlamak ve aynı zamanda bu tür bağımlılıkların önlenmesine yardımcı olmak amacı ile bu yıl AMATEM açıldı. İl Sağlık Müdürlüğü olarak yürüttüğümüz ve tüm Türkiye’ye örnek olan 30 a yakın ile rehberlik ettiğimiz HAYAT BOŞLUK KABUL ETMEZ projemiz devam etmekte olup, Alkol ve madde bağımlısı gençlerimize bu proje ile umut olmaya onları bu bağımlılıktan kurtarmaya ve topluma kazandırmaya çalışmaktayız. Toplam 1200 gencimiz bu proje ile tanıştı.

Bugün açılışını yapacağımız projelerle
1-Yaşlı ve engelli vatandaşlarımızın da sağlık hizmetinden yararlanırken yaşadıkları zorlukları en aza indirmek için Yüksek İhtisas Hastanemiz bünyesinde Yaşlı ve Engelli Refakat Birimi oluşturduk. Bu alanda dinlenme alanı, kütüphane,engelli akülü araç şarj alanı, televizyon izleme alanı oluşturduk.Engelli ve yakınları için muayene öncelik kartı bastırdık ve muayene de öncelik anlamında mağduriyetlerini giderdik. Bu alanda 7 personelimizi görevlendirdik.

2-Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Engelli Polikliniği oluşturduk.

3-Engelli çocuklarımıza evde sağlık hizmeti alanında öncelik verdik. Bu kapsamda personel görevlendirmesi yaptık. 

Bu birimlerimiz nasıl çalışacak kısaca ondan bahsetmek istiyorum Yaşlı ve Engelli bir vatandaşımız sağlık sorunu için hastanemize başvurduğu andan itibaren Yaşlı ve Engelli Refakat birimimiz devreye girerek burada görevli personellerimiz polikliniğe kayıt yaptırılmasından muayene, tetkik ve tahlillerinin her aşamasında vatandaşımızın yanında bulunarak sağlık hizmetinden en iyi şekilde faydalanmasına yardımcı olunacaktır. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Engelli Polikliniğimiz ise engelli bir çocuğumuz hastanemize başvuru yaptığı zaman poliklinikte görevli hasta kayıt personeli tarafından kaydı alınacak ilgili çocuk doktorumuz tarafından muayenesi bu poliklinikte gerçekleştirilecek burada hem çocuğumuzun sıra bekleyerek olumsuz etkilenmesini önlemiş hem de ailesinin birazda olsa stres sıkıntısının azaltılmasına yardımcı olmak hedeflenmektedir” dedi. 

  • 1.JPG
  • 13.JPG
  • 14.JPG
  • 4.JPG
  • 6.JPG
  • 7.JPG