Sağlıklı Nesiller İçin Sağlıklı Gebelik
06 Kasım 2019

8 mart.jpg
Kırıkkale İl Sağlık Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Güngüneş, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle açıklama yaptı. Kuşkusuz kadın konusunun, sadece özel bir günde tartışılmakla sonuçlandırılabilecek bir konu olmadığına dikkat çeken İl Sağlık Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Güngüneş, kadınların, sadece nüfusun yarısı olması itibari ile değil, anne olarak da son derece önemli bir konumda bulunduğunu sözlerine ekledi. 


Konu hakkında İl Sağlık Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Güngüneş “Kadının toplumumuzdaki yeri çok önemlidir. Toplumsal hayat, kadın ve erkekle birlikte biçimlendirilir. Ama kadının önemi daha farklıdır. Sağlam bir annelik sağlam bir toplum demektir. Kadına değer veren toplumlarda daha sağlıklı bir nesil yetişecektir. Üzülerek belirtelim ki dünyamızda çok yönlü insan hakları ihlalleri yaşanmakla birlikte bu ihlallerin en yoğun bir şekilde muhatapları arasında kadınlar başı çekmektedir. Dünyada her 3 kadından biri şiddete maruz kalmaktadır. Kadınlarımızın şiddet, cinsel taciz ve cinsel sömürünün hedefi olmaktan kurtarılması gerekmektedir. Bu konuda kız çocuklarımız daha çok korunmaya muhtaç durumda gözükmektedir”

“Cinsel taciz ya da aile içi şiddet konusunda kadınlar çok daha zayıf ve korumasız bir durumdadır. Kadın ve erkek arasında adalet, barış, karşılıklı sevgi, saygı, empati ve sinerjiyi, ailenin önemini bu vesileyle bir kere daha vurgulamak istiyorum. Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü olarak kadınlar konusunda yapılacak olan tüm faaliyetlerde etkin bir şekilde katkı sağlamak hedeflerimiz arasındadır. Bu konuda sağlık personelimize yönelik “Kadına Yönelik Şiddet” konusunda eğitim faaliyetleri düzenlenmiştir” şeklinde konuştu. 

İl genelindeki toplum sağlığı merkezlerinde halka yönelik eğitimler verildiğine işaret eden İl Sağlık Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Güngüneş, halkın bilinçlenmesine yönelik broşürler dağıtmak üzere Podium AVM’de stant açılacağını da söyledi. İl Sağlık Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Güngüneş “Ayrıca müdürlüğümüz bünyesinde kurmuş olduğumuz “Sağlıklı Hayat Merkezi”nde kadınlarımızın sorunlarının çözümüne yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Aile içerisinde problem yaşayan kadınlarımıza görevli doktor, sosyal çalışmacı ve psikolog arkadaşlarımız yardımcı olmaktadırlar. Bu vesileyle tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyor, sağlık, mutluluk, esenlik, barış içinde bir gelecek diliyorum” dedi.