Sağlam anne sağlam toplum demektir
06 Kasım 2019


8 Mart Dünya Böbrek Günü nedeniyle açıklama yapan İl Sağlık Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Gügüneş, bu yılki temanın “Böbrekler ve Kadın Sağlığı” olarak belirlendiğini söyledi.
Kronik Böbrek Hastalığının dünyada ve ülkemizde salgın halini almış önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu ifade eden İl Sağlık Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Gügüneş, Sağlıklı Nesiller İçin Sağlıklı Gebeliğin önemine değindi. 

HER 6-7 KİŞİDEN BİRİNDE SAPTANDI 
Böbrek hastalığının erken saptanmasının sıklıkla önlenebilir veya ilerlemesi geciktirilebilir bir hastalık olduğunu söyleyen İl Sağlık Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Gügüneş, fakat hastalığın farkında lığının düşük olmasının, erken dönemde tespit edilmesine imkan vermediğini, bireylerin hastalığının farkında olmaması nedeni ile son dönem böbrek yetmezliğinin gelişerek yaşam kalitesinin bozulduğunu söyledi. İl Sağlık Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Gügüneş, “Türk Nefroloji Derneği’nin ülkemizde yaptığı bir tarama çalışmasında Türkiye’de her 6-7 erişkinden birinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığının olduğu saptanmıştır. Kronik Böbrek Hastalığının gelişme riski, kadınlarda erkeklerden daha yüksek olabilmektedir”

ERKEN DOĞUM VEYA DÜŞÜKLER GÖRÜLÜR 
İl Sağlık Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Gügüneş, “Bazı böbrek hastalıkları, örneğin lupus nefropati veya böbrek enfeksiyonu (akut veya kronik piyelonefrit) genellikle kadınları etkiler. Böbrek enfeksiyonları (çoğu idrar yolu enfeksiyonu kadar) kadınlarda daha sık görülmekte ve gebelikte risk artmaktadır. Bu yüzden iyi sonuçlar elde etmek için teşhis ve tedavi zamanında yapılmalıdır. İleri derecede kronik böbrek hastalığı ve yüksek tansiyonu olan gebelerde erken doğumlar ya da düşükler görülebilir. Gebelikte karşılaşılan sorunlar böbrek hastalığı riskini arttırmaktadır. Genç kadınlarda  preeklampsi (gebelik zehirlenmesi), septik düşük (plesantanın enfeksiyonu) ve doğum sonu kanama (doğumdan sonra major kanamalar) akut böbrek hasarının önde gelen nedenleri arasında yer alır. Ayrıca kronik böbrek hastalığını tetikleyebilir”

ADİL VE SAĞLIKLI ŞEKİLDE TEŞVİK EDİLMELİ 
İl Sağlık Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Gügüneş, “Bakanlığımız, böbrekler ve kadın sağlığı konusunda toplum bilincini arttırmak, kadınlarda kronik böbrek hastalığı ve gebelikte erken tanının önemini vurgulamak ve kronik böbrek hastalığının kadın sağlığı ve ülke ekonomisi üzerindeki ağır yükü hakkında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla 8 Mart günü ve haftasında çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Dünya Böbrek Günü teması “Böbrekler ve Kadın Sağlığı” olarak belirlenmiştir. Bu vesileyle kadın sağlığının ve özellikle böbrek sağlığının önemi üzerine düşünme fırsatı vermektedir. Dünya Böbrek Günü, 13.yıl dönümünde dünyadaki tüm kadınlar ve kızlar için sağlık eğitimi, sağlık ve böbrek hastalıklarının önlenmesi için uygun ve adil bir şekilde teşvik sağlamaktadır. Sonuç olarak, kronik böbrek hastalığınız varsa ve gebeyseniz, aşırı kilodan kaçının, az tuz tüketin ve her gebe muayenenizde tansiyonunuzu mutlaka ölçtürün” sözleri ile uyarıda bulundu.