Sesimize Kulak Verin
06 Kasım 2019

Sesimize Kulak Verin - 3 mart dünya kulak ve işitme günü.JPG
Dünya Kulak ve İşitme Günü nedeni ile İl Sağlık Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Güngüneş, açıklama yaptı. İşitme kaybının gebelikten itibaren fark edilebilecek bir hastalık olduğuna dikkat çeken İl Müdürümüz Dr. Güngüneş, doğumdan sonra bebeğin ilk 6 ay içerisinde muayenede tespit edilmesi halinde hastalığın önüne geçilebileceğini söyledi. 

İşitme kaybında erken farkındalık ile tedavinin mümkün olduğunu söyleyen İl Sağlık Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Güngüneş, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre işitme kaybına neden olan faktörlerin yüzde 60’ının engellenebilir olduğunu açıkladığını söyledi. İşitme bozukluğunun, hamilelikte görülen bir işitme problemi olduğuna dikkat çeken İl Sağlık Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Güngüneş, hamileyken kullanılan ilaçların ve röntgen, tomografi gibi ışınların bebekte işitme kaybına neden olabileceğini söyledi. İl Sağlık Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Güngüneş “İşitme engelli bebeğe anne karnında kontrol yapılabilir. Bebeğiniz doğduktan sonra işitme kontrollerini mutlaka yaptırmalısınız. Dünya Sağlık Örgütü ilk 3 ay içerisinde işitme kaybının fark edilebilmesi ve 6’ıncı aydan önce tedavi yapılması gerektiğini açıklamaktadır”

Çocuklarda özellikle kızamık, menenjit ve kabakulak aşılarının yapılması gerektiğine vurgu yapan İl Sağlık Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Güngüneş “Tüm yaşlarda iç kulağa zarar verici ilaçların kullanılmaması veya doktor kontrolünde kullanılması gerekir. Özellikle çocuklarda karşımıza çıkan orta kulak iltihabı için erken ve doğru tedavi yapmak gerekir. Yüksek sesin olduğu ortamlarda bulunmak işitme kaybına neden olabilir. Özellikle ilk 2 yaşına kadar bebeklerin işitme ve konuşma gelişimleri büyük ölçüde tamamlanır. İşitme ve konuşma kaybının ilk 2 yılda belirlenerek müdahale edilmesi, ileriki yaşlardaki yaşantıları ve işitme kaybının ortadan kalkması için çok önemlidir. Çocuğun işitme ve konuşma engelli bir birey olması bu şekilde engellenebilir. Bu nedenle işitme kaybında erken farkındalık hayata bağlar. Geleceği duymak için gelin hep birlikte çalışalım ve duyarlı olalım. Bu duygu ve düşüncelerle tüm halkımıza sağlıklı günler dilerim” dedi.