Kötü Alışkanlıkların Zararları Gösterilmeli
06 Kasım 2019


Kırıkkale İl Sağlık Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Güngüneş, her yıl Mart ayının ilk haftası kutlanan “Yeşilay Haftası” nedeniyle basın açıklamasında bulundu. Yeşilay Haftası çerçevesince sigaranın, alkolün ve uyuşturucu maddelerin bireylere, aileye ve topluma verdiği zararların anlatılması için gayret sarf edileceğini ifade eden İl Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Güngüneş, hafta vesilesi ile vatandaşlara kötü alışkanlıklardan uzak, sağlıklı, mutlu ve bol hareketli bir yaşam diledi. 

Konu hakkında açıklamalarda bulunan İl Sağlık Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Güngüneş, ülkemizde önemli halk sağlığı sorunlarından biri olan ve bağımlılık yaptığı bilinen sigara, alkol ve uyuşturucu maddelerin mevcut zararlarını toplumumuza göstermenin yanında; bu alışkanlıkları bırakmanın ve bu alışkanlıklardan kaçınmanın yollarını da göstermenin önem taşıdığını söyledi. 

Sigara ile mücadele çalışmaları çerçevesinde açıklamalarda bulunan İl Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Güngüneş “İlimizde kurulan İl Tütün Kontrol Kurulu ile tütün ürünleri satanlar dahil bütün ticari kuruluşların ve kamu kurumlarının denetimi yapılmaktadır. Böylelikle sigara kullanım oranı azaltılarak kapalı alanların hava kalitesinde ciddi bir iyileşme sağlanmıştır. Bu uygulamalar halkımızın da büyük desteğini kazanmıştır. KETEM bünyesinde  “Sigara Bırakma Polikliniği” kurulmuş ve sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlarımız polikliniğimize başvurarak program dahilinde hizmet sunumu almaktadırlar. Vatandaşların sigara bırakmasına yardımcı olunması amacıyla ilaç verilen kişilerin ilaçları İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından ücretsiz olarak verilmeye devam edilmektedir”
 
Sözlerini sürdüren İl Sağlık Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Güngüneş “Alkollü araç kullanımı sebebiyle belgeleri alıkonulan sürücülere, belgelerini yeniden alabilmeleri için alkolün zararları ve alkollü araç kullanmanın insan üzerindeki olumsuz etkilerini anlatan “Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitimleri” (SÜDGE) verilmektedir. Toplumumuzda sağlık kalitesinin yükseltilmesi ve sigara, alkol, uyuşturucu vb. gibi maddelerden uzak sağlıklı nesillerin yetiştirilmesi için İl Sağlık Müdürlüğünce yürütülen çalışmalarımız, okullara. Kamu kurumlarına ve  halkevine eğitimlerimiz, tıbbi müdahale ve desteğimiz bütün hızıyla devam etmektedir. Yeşilay Haftası vesilesiyle bütün Kırıkkale halkına kötü alışkanlıklardan uzak, sağlıklı,  mutlu ve bol hareketli bir yaşam diliyorum” dedi.