Çok Geç Değil, Sizde Bırakabilirsiniz
06 Kasım 2019


İl Sağlık Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Güngüneş, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle yaptığı açıklamada sigaranın önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu söyledi. Fiziksel, sosyal ve ekonomik yönden olumsuz sonuçlara yol açan sigaranın ciddi bir bağımlılık olduğuna dikkat çeken İl Sağlık Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Güngüneş, sigara kullanımı ile birlikte akciğer, kalp ve damar hastalıkları gibi birçok hastalığa yol açtığını vurguladı. 

Dünya sağlık örgütüne(WHO) üye ülkelerle birlikte ülkemizde 1987 yılından bu yana her yıl “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” olarak 31 yıldır kabul edildiğini söyleyen İl Sağlık Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Güngüneş, sigaranın sadece bireye değil, sigara dumanını soluyan diğer kişilere de ciddi zararlar verdiğini, sigara ve diğer tütün ürünlerinin dumanına maruz kalan kişilerde de aynı hastalıkların görüldüğünü sözlerine ekledi. İl Sağlık Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Güngüneş” Sigara kullanımı gelişmiş ülkelerde alınan önlemler ve toplumun bilinçlenmesi sonucunda giderek azalma eğilimi göstermektedir. Oysa gelişmekte olan ülkelerde sigara tüketimi artmaktadır” şeklinde konuştu. 

Sigaranın neden olduğu kanser ölümlerine bakıldığında da sorunun ne kadar ciddi olduğunun görüldüğünü ifade eden İl Sağlık Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Güngüneş, bu nedenle sigara kullanımının önlenmesi için çalışmalarının önemi her geçen gün arttığını belirtti. “Dünyada bir milyardan fazla insan yetişkin nüfusun 1/4'ü sigara kullanmakta olup, her yıl 5 milyondan fazla insan bu nedenle hayatını kaybetmektedir. Bu kayıplar nedeniyle, sigara kullanımının önlenmesi amacıyla özel günler ilan edilerek, halkın bilinçlendirilmesine katkı sağlanması amaçlanmaktadır.  9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Gününde halkımızın bilinçlendirilmesine vesile olacak önemli bir gündür”

“Akciğer kanserinin en başta gelen nedeni olarak yüzde 85-90 ile sigara ve tütün alışkanlığı biliniyor. Akciğer kanserli hastaların yüzde 80'i sigara içen, yüzde 10'u bırakmış ve yüzde 10'u da içmemiş kişilerdir. Sigara içmeye devam ederseniz kalp krizi ve kanserden ölme riskiniz 20 kat artar, akciğerleriniz iflas eder, yürüyemez hale gelirsiniz. Ameliyatlara maruz kalabilir ve hatta uzuvlarınızı kaybedebilirsiniz.  Bunları gözetmenizi istiyoruz. Sigaranın sakıncaları gözetilirse, inanıyoruz ki sigaraya bağlı sorunlar büyük ölçüde aşılır. Ayrıca sigarayla mücadele kanser kontrolünün önemli bir basamağıdır. Ülkemiz sigarayla mücadele konusuna mevzuat ve kurumsal bazda destek veren nadir ülkelerdendir”

“Sigarayı bırakmak isteyenler ; İlimizde Müdürlüğümüze bağlı olarak faaliyet gösteren KETEM ( Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi)’nde    Sigara Bıraktırma Polikliniği. randevu sistemiyle çalışan polikliniğimizde Randevu için Alo  171 Sigara Bırakma Hattını arayabilirsiniz. İl Sağlık Müdürlüğü olarak amacımız, Tütün ve tütün ürünleri ile mücadelede halkımızın bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesidir. Eğitim programlarının sadece belirli gün ve haftalarla sınırlı kalmayarak yıl boyunca planlanması  ve  tüm halkımıza ulaşabilecek şekilde devam etmesidir. Güçlü bir iradeyle ve aklınızla hissiyatınıza galip gelerek bu sigara alışkanlığından vazgeçiniz. Kendiniz , çocuklarınızın, sevdiklerinizin ve saydıklarınızın sağlığı  için sigarayı bırakınız. Sigara sağlık düşmanıdır. Sigara sizin ve bizim, hepimizin düşmanıdır. Dumansız, temiz, sağlıklı bir dünya için müşterek düşmanımıza karşı çıkmayı başarın. 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle halkımızı; ülkemizde her yıl binlerce kişinin ölümüne sebep olan, sigara ve sigara mamullerinden uzak durmaya ve bu gün vesilesiyle sigarayı bırakmaya davet ediyorum” dedi.