Engelli olmak kusur değildir - 7-14 Ocak Görme Engelliler Haftası
07 Kasım 2019Beyaz Baston 20’inci yüzyılın başlarında Londra’da trafik kazası sonucu görme yetisini kaybeden bir fotoğraf sanatçısının, dış dünyanın kendisini fark etmesi amacıyla bastonunu beyaza boyamasıyla oluşmuş ve başarılı olduğu düşünüldüğünden Fransa'da 1931 yılında simgeleştirilmiştir.

Dünya ve Türkiye’de her yıl Ocak ayının ikinci haftası Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası olarak anılmaktadır. Bütün çağlar boyunca beyaz baston da bu yaşantıdaki insanları simgeleştiren en önemli araçtır. 7-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası nedeniyle açıklamalarda bulunan İl Sağlık Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Güngüneş, bu hastalığın görme yeteneğinin bulunmaması ya da yitirilmiş olmasından kaynaklandığını, beyindeki görme merkezinin ya da görme sinirinin zarar görmesi sonucu ortaya çıkabileceği gibi, direk gözlerden de kaynaklanabileceğini açıkladı. 

Hafta nedeniyle, farkındalık oluşturma ve çözüm amaçlı yürütülen etkinlikler ile göz sağlığının önemi vurgulanmakta, görme engelli kişilerin bu durumdan kaynaklanan sorunlarına çözüm yolları aranmaktadır. Muhakkak ki engelli kişi, diğer insanların sahip olduğu olumlu ve olumsuz özelliklerin hepsine sahiptir. Bu durumdaki kişilere acımak, çaresiz olarak görmek yerine, engelli insanların hayat kalitesini yükseltecek ve kolaylaştıracak faaliyetlerin kurumlar kadar toplum tarafından sürdürülmesi ve desteklenmesi gerekir. Her sağlam bireyin potansiyel bir engelli adayı olduğu unutulmamalıdır. Bu duygularla tüm engelli vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm üretmek, bu vatandaşlarımızın tüm hizmetlerden eşit bir biçimde yararlanmasını sağlamak, onlara sahip çıkarak onların sorunlarına ortak olmak, hepimizin insanı ve vicdani görevi olduğunu hatırlatıyorum” dedi.