2016 – 2017 Eğitim Öğretim Yılı Beslenme Dostu Okullar Sertifika Dağıtım Töreni
06 Kasım 2019

beslenme dostu okullar.jpg

Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğümüz ile Kırıkkale Milli Eğitim Müdürlüğümüzün protokolü çerçevesince 2016 – 2017 Eğitim Öğretim Yılı Beslenme Dostu Okullar Sertifika Dağıtım töreni gerçekleştirildi. 

Atatürk Sağlık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Salonunda gerçekleştirilen programa Kırıkkale İl Sağlık Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Güngüneş, Kırıkkale İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin, Halk Sağlığı Başkanı Hakan Kılıç, Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Ümit Hafçı, ödül almaya hak kazanan okulların müdürleri ile çok sayıda öğrenci katıldı. Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında 2013 yılında imzalanan Beslenme Dostu Okullar Programı İşbirliği Protokolü gereği Beyaz Bayrak alan okullar arasında il genelinde 39 okul başvuru yaparken, bunlardan 18’i ‘Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam Koşularına Uygun’ bulunması nedeniyle ‘Beslenme Dostu Okul Sertifikası aldı. 

İl Sağlık Müdürümüz Feramiş Ender Güngüneş yaptığı konuşmada “Sağlık Bakanlığı anlamında yaptığımız çalışmalarda bir şey ortaya koyduk. Ortalama yaşam sürecimizin 60’lardan 77’lere kadar arttığını tespit ettik. Böyle bir yaş planının getirdiği belirli bir sorumluluklarla beraberinde geldi. Çünkü bir gencin hastalığı ile yaşlının hastalığı bir olmuyor. Daha çok yaşlı hastalıklarla mücadele etmeye başladık. Bu ülke olarak bizim gelişmişliğimizin göstergesi olarak ortalama yaşam sürecinin artması geliştiğimizin bir göstergesidir. 1980-1990’lara bakıldığında Angulada mesela ortalama yaşam süresi 39’du. 40’ı gören yaşlı sayılıyordu. Norveç gibi ülkelerde ise 81-82’lere gördüğünü görüyoruz. Biz bahsettiğimiz yıllarda Türkiye’de 60-65’lerdeydi yaşam süresi. Bizde bu gelişmelerle ülke olarak 70’lerin üst sınırına yaklaştık. Bu ülke olarak güzel bir gelişme anlamında güzel bir gelişme. Artık nüfusumuz yaşlılıktan dolayı ortaya çıkan Şeker gibi hastalıklarla mücadele ediyoruz. Tabi ki bunları önlemek diğer hastalıkları önlemek kadar kolay değil. Bir bulaşıcı hastalıkta antibiyotik verirsiniz, gerekli aşılarını ve tedavisini yaparsınız fakat şeker hastalığını tedavi etmek için bu sorunun köküne inmek gerekiyor. Nedir? Beslenme alışkanlığımıza dikkat etmek gerekiyor. Kalp hastalıklarına dikkat etmek için spor yapmamıza genç yaşlarda başlamasına dikkat etmemiz gerekiyor. Akciğer hastalığına dikkat etmek için çocuklarımızdan başlayarak sigara içiminin azaltımına dikkat etmemiz gerekiyor. Bağlantıyı kurduğumuz zaman ülke olarak farklı bir sağlık stratejisi ortaya koymaya karar verdik. Tabiî ki bu anlamda da bizim en büyük paydaşımız İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve öğrencilerimizdir. Neden öğrenciler? Çünkü okul çağı bilginin becerinin öğrenmenin en hızlı geliştiği dönemdir. Bu yaşlarda aldığınız tecrübeler hayat tecrübesi olarak karşımıza çıkıyor. Sigara, temizlik, hijyen gibi sağlık ile ilgili kültürler bu yaşta başlıyor. Alışkanlıkların bu yaşlarda kazanıldığını düşünürsek, bizlerde okullarda bu alışkanlığı kazandırmak istedik. Bu işin koordinasyonunu düzenlemiş olduk. Sayın milli eğitim müdürümüze ben buradan teşekkür ediyorum. Çünkü kendisi göreve başladıktan sonra bizim iki önemli projemiz olan ‘Beyaz Bayrak’ ve ‘Beslenme Dostu Okullar’ projelerimize çok katkıları olmuştur. Beyaz Bayrak projesinde yüzde 50’leri geçen bir başarı sağlanmıştır. Ki sayıları 30’lardan almıştık. Diğer projemiz olan Beslenme Dostu Okullar projemizde bu sene 39 başvurudan 18’i kabul edilmiştir. Beslenme Dostu Okul sertifikasyon anlamında Beyaz Bayrak’ın bir üst pozisyonudur. Okul müdürlerimize de teşekkür ediyorum bu anlamda. Çünkü bizler genel şartları belirlerken, bunu uygulayan okulda müdürdür. Esas aktörler kendileridir. Bizler elimizden geldiğimizce bu görevi en iyi şekilde yapıyoruz. Gerçekten azımsanacak bir sayı değil. Sayı 2’den bir anda 20’ye çıkartıyoruz. Bu işin bir başlangıcıdır bu inşallah 50’lere 100’lere çıkacak bu sayılar” dedi. 

İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin ise yaptığı konuşmada “İnsanın yetiştirilmesinde ülkenin gelişmesinde okullarımızın mekan olarak eğitim ortamı olarak düzgün olması için gerçekten her gün daha birçok şey yapmamız gerektiğini görüyoruz. Tabi burada kurumlar olarak ve kendi görev alanlarımız ile alakalı yapılması gereken iyi ve odaklanmak gerekiyor. Bu görevi yaparken sadece sizin çalışmalarınızla olmayacağınızı görüyorsunuz. İşte ilimizde işbirliğine örneklerden birisi Sağlık Müdürlüğü ile Milli Eğitim Müdürlüğü arasında yapılmaktadır. Hepimizin daha iyi bir sağlık olmaya ve hepimizin daha eğitimli insanlar yetiştirilmesi anlamında beklentimiz var. Bu nedenle karşılıklı beklentileri birleştirip okullarımızın eğitim ortamı bakımından daha iyi hale getirildiği kadar, okullarımızda her gün 50 bin öğrencimize ve 3 bin 500 öğrencimize, velilerimize temizlik hijyen ve beslenme gibi alanlarda en doğru şekilde hizmetler yapılmalıdır. Bunu başarırsak meseleyi büyük ölçüde başarırız. Son yıllarda bu konularda arttırılan işbirliği gösterilen dikkat ve harcana çaba ile önemli bir mesafe aldığımızı görüyoruz. Bugün ilimizdeki okullardan yarıdan fazlası beyaz bayrak almış ve beslenme dostu okullarda ise yoktan 18’e çıkmıştır. Bu çalışmalardan dolayı emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi. 

 • Beslenme Dostu Okullar Sertifika Dağıtım Töreni5.jpeg
 • Beslenme Dostu Okullar Sertifika Dağıtım Töreni3.jpeg
 • Beslenme Dostu Okullar Sertifika Dağıtım Töreni1.jpeg
 • Beslenme Dostu Okullar Sertifika Dağıtım Töreni4.jpeg
 • Beslenme Dostu Okullar Sertifika Dağıtım Töreni2.jpeg
 • Beslenme Dostu Okullar Sertifika Dağıtım Töreni14.jpeg
 • Beslenme Dostu Okullar Sertifika Dağıtım Töreni13.jpeg
 • Beslenme Dostu Okullar Sertifika Dağıtım Töreni11.jpeg
 • Beslenme Dostu Okullar Sertifika Dağıtım Töreni9.jpeg
 • Beslenme Dostu Okullar Sertifika Dağıtım Töreni8.jpeg
 • Beslenme Dostu Okullar Sertifika Dağıtım Töreni6.jpeg
 • Beslenme Dostu Okullar Sertifika Dağıtım Töreni.jpeg