11 Ayda 26 Bin 734 Vatandaşımıza Acil Sağlık Hizmeti
06 Kasım 2019

Acil Sağlık Hizmeti6.jpg

Kırıkkale İl Sağlık Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Güngüneş, 1-7 Aralık Acil Sağlık Hizmetleri Haftası nedeni ile İl Ambulans Servisi Başhekimliği ile Kırıkkale Merkez 1 ve 3 No’lu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarını ziyaret etti. Ziyarette çalışan personelin haftasını kutlayan İl Müdürümüz Dr. Güngüneş, 112 sağlık hizmetlerinde hayat kurtarmanın zamanla yarışmak anlamına geldiğini, asılsız ihbarların istenmeyen olayları doğurabileceğini ifade etti. 

450 BİN VATANDAŞA HİZMET 
İl Sağlık Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Güngüneş’e yapmış olduğu bu ziyaretinde Kamu Hastaneleri Başkanlığı Başkan Yardımcısı ve 112 Başhekimi Dr. Sinan Kurt eşlik etti. İl genelinde 298 personel, 16 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu 28 adet tam donanımlı ambulans, 1 adet çoklu ambulans, 1 adet obez ambulansı, 2 adet motosiklet ambulans ve 2 adet UMKE aracı ile vatandaşlara acil sağlık hizmeti verdiğini ifade eden İl Sağlık Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Güngüneş, 2017 yılı ilk 11 ayda Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelere 13 bin 455, Tıp Fakültesi Hastanesine 7 bin 672 ve özel hastanelere 46 olmak üzere toplamda yaklaşık 26 bin 734 vaka hastanelere acil sağlık hizmeti ambulansları ile taşındığını söyledi. Müdürümüz Güngüneş, Kırıkkale genelindeki hastanelerde ise ilk 11 ayda yaklaşık 450 bin vatandaşın acil sağlık hizmetlerinden yaralandığına dikkat çekti. 

YAŞAMA YOL VER 
1-7 Aralık 112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası olması sebebiyle Sağlık Bakanlığımızca “112 Acil çağrı hattının gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesi” konularında toplumsal farkındalığın artırılması amacıyla “YAŞAMA YOL VER!” sloganı ile yürütülmekte olan kampanyanın çeşitli etkinliklerle kutlandığına dikkat çeken Kırıkkale İl Sağlık Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Güngüneş, İl Ambulans Servisi Başhekimliği personeli tarafından “112 Acil çağrı hattının gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesi” konularında toplumsal farkındalığı artırmak, sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliğinin ve kalitesinin artırılmasına yönelik çalışmalar yapıldığına işaret etti. 

FARKINDALIK EĞİTİMLERİ 
Bu kapsamda Altunbilekler AVM’de iki bin kişiye, Cumhuriyet Meydanın ise bin 500 kişiye el broşürü dağıtılıp bilgilendirme yapıldı. Aynı zamanda kurumlara İlkyardım Farkındalık Eğitimi kapsamında eğitimlerle birlikte el broşürleri dağıtılarak, ‘Yaşama Yol Ver’ kampanyasının tanıtımı yapıldı. Halkın kalabalık olduğu yerlerde stant başında vatandaşlarımızla soru-cevap şeklinde tanıtımlar yapılarak, afiş, broşür ve araç içi bilgi kartları dağıtılmıştır. 

SANİYELER ÇOK ÖNEMLİ 
Hoş ve sıcak bir sohbet ortamında gerçekleştirilen 1 ve 3 No’lu İstasyonlarımızın ziyaretlerinde İl Sağlık Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Güngüneş, 112’nin önemine değindi. Her türlü zor şartlarda görevlerini fedakârca ve başarı ile yerine getiren Acil Sağlık Hizmetleri çalışanlarının, insana vermiş oldukları bu kutsal hizmet her türlü takdirin üzerinde olduğuna işaret eden Güngüneş, acil durumlarda saniyelerin çok önemli olduğuna, burada tecrübeli personelin donanımlı araç ve gereçlerle hastanın hayatını kurtarabileceğinin unutulmaması gerektiğine dikkat çekti.  

KUTSAL BİR HİZMET 
“Yollarda ambulanslar ve diğer geçiş öncelikli araçların kullanımı için yapılan güvenlik şeritlerinin başka araçlar tarafından kullanılması, bazı sürücülerin ambulansa yol vermemesi yada verememesi, bazı saatlerde yaşanan trafik yoğunluğu gibi nedenler ambulansların vakalara ulaşmasını zorlaştırmaktadır. Bu konuda daha duyarlı olmaları konusunda vatandaşlarımıza bir kez daha çağrı yapıyorum. Her türlü zor şartlarda görevini fedakârca ve başarıyla yerine getiren acil sağlık hizmetleri çalışanlarımızın insanımıza vermiş oldukları bu kutsal hizmet her türlü takdirin üzerindedir. Her zaman, her yerde ve her koşulda, gece-gündüz fedakarca çalışan personelimizin 112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftasını kutluyor, teşekkür ediyor ve başarılar diliyorum” dedi. 

 
 • Acil Sağlık Hizmeti5.jpeg
 • Acil Sağlık Hizmeti12.jpeg
 • Acil Sağlık Hizmeti11.jpeg
 • Acil Sağlık Hizmeti4.jpeg
 • Acil Sağlık Hizmeti1.jpeg
 • Acil Sağlık Hizmeti2.jpeg
 • Acil Sağlık Hizmeti9.jpeg
 • Acil Sağlık Hizmeti6.jpeg
 • Acil Sağlık Hizmeti3.jpeg
 • Acil Sağlık Hizmeti.jpeg
 • Acil Sağlık Hizmeti6.jpg