Müdürlüğümüz Tarafından 22-24 Kasım 2017 Tarihlerinde İlk Yardım Eğitimi Verildi
06 Kasım 2019

ilkyardım eğitimi.jpeg
Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından insanların yaşamları boyunca her an, ilkyardım gerektiren durumlarla karşılaşabilmeleri nedeniyle başlatılan kamu kurum ve kuruluşlarındaki ilkyardım bilmeyen personel eğitimlerimiz hız kesmeden devam ediyor. 

İl Sağlık Müdürlüğümüzün Toplantı Salonunda gerçekleştirilen eğitimlerimiz 22-23 ve 24 Kasım tarihleri arasında teorik ve uygulamalı olarak verildi. Verilen eğitime Toprak Mahsuller Ofisi Kırıkkale Şube Müdürlüğü, Hirfanlı ve Yöresi HES İşletme Müdürlüğü, Yahşihan Öğrenci Yaşam Merkezleri Yat. ve İşletmeleri A.Ş, TÜPRAŞ Kırıkkale Rafinerisi, Mühimmat Islah, Geliştirme ve Yenileştirme Merkez Müdürlüğü, Oknal San. Tıbbi Gazlar Gıda Petrol Taşımacılık Madencilik İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş firmalarındaki toplam 21 kişiye verildi. 

İlkyardım eğitimi almamış kişilerin, ilkyardım uygulamalarında bulunmaları sakıncalı sonuçlar doğurabileceği verilen eğitimlerde katılımcılara ifade edildi. İlkyardım uygulayacak olan kişilerin, mutlaka ilkyardım eğitimi almış olmaları, öncelikli amaçlarının kişilere zarar vermemek olduğunu bilmeleri ve hayati tehlike oluşturabilecek müdahalelerde bulunmamaları son derece önemli olduğu vurgulandı. 

“İnsanlar, yaşamları boyunca her an, ilkyardım gerektiren durumlarla karşılaşabilirler. Zamanında yapılacak ilkyardımla hasta ya da yaralının yaşamı kurtarılabilir. Acil müdahale gerektiren durumlarda birkaç saniyelik bir gecikme bile hastanın yaşamla ölüm arasındaki durumunu etkileyeceğinden, ilkyardımcı yapacağı uygulamaları geciktirmeden sürdürmek zorundadır. Ülkemizde ev, iş yada trafik kazaları ve doğal afetler nedeni ile çok sayıda vatandaşımız yaşamını kaybetmekte yada sakat kalmaktadır. Bu gibi durumlarda olay yerinde her zaman bir sağlık görevlisi olamayacağı için olaydan etkilenen ya da ortamda bulunan kişilerin kendilerine veya başkalarına yapacakları ilkyardım uygulamaları son derece önemlidir” denildi.