31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü
07 Kasım 2019


Bilindiği üzere Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), artan sigara tüketimine dikkat çekmek, tütün kullanımının sağlık etkilerini ve tütün kullanımını azaltmaya yönelik etkili politikaların altını çizmek amacıyla dünyada her yıl, Dünya Tütünsüz Günü olarak ilan edilen “31 MAYIS GÜNÜ tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de dolayısıyla İlimizde de bir takım etkinliklerle kutlanmaktadır.

Sigara önemli bir halk sağlığı sorunu olarak çeşitli fiziksel, sosyal ve ekonomik yönden olumsuz sonuçlara yol açan ciddi bir bağımlılıktır. Sigara kullanımı, akciğer hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları gibi birçok hastalığa yol açmaktadır. Ayrıca sadece bireye değil, sigara dumanını soluyan diğer kişilere de ciddi zararlar vermekte, sigara ve diğer tütün ürünlerinin dumanına maruz kalan kişilerde de aynı hastalıklar görülmektedir. Sigara kullanımı gelişmiş ülkelerde alınan önlemler ve toplumun bilinçlenmesi sonucunda giderek azalma eğilimi göstermektedir. Oysa gelişmekte olan ülkelerde sigara tüketimi artmaktadır.

Güçlü bir iradeyle ve aklınızla hissiyatınıza galip gelerek bu sigara alışkanlığından vazgeçiniz. Kendiniz , çocuklarınızın, sevdiklerinizin ve saydıklarınızın sağlığı  için sigarayı bırakınız. Sigara sağlık düşmanıdır. Sigara sizin ve bizim, hepimizin düşmanıdır. Dumansız, temiz, sağlıklı bir dünya için müşterek düşmanımıza karşı çıkmayı başarın.

31 MAYIS DÜNYA TÜTÜNSÜZ GÜNÜ münasebetiyle tüm halkımızı; ülkemizde her yıl binlerce kişinin ölümüne sebep olan, sigara ve sigara mamullerinden uzak durmaya ve bu gün vesilesiyle sigarayı bırakmaya davet ediyoruz. AYRICA BU MÜBAREK RAMAZAN AYI  SİGARAYI BIRAKMAK İÇİN ÖNEMLİ  VE  İYİ BİR FIRSATTIR.

Dr.Feramiş Ender GÜNGÜNEŞ

                                                                                                                                                                                                                                                                                                       İl Sağlık Müdürü