Eli Öpülesi İnsanlar - Dünya Yaşlılar Günü
07 Kasım 2019


Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Feramiş Ender Güngüneş, Dünya Yaşlılar Günü dolayısıyla yayımladığı mesajıyla elleri öpülesi ve ömürlük saygıyı hak eden büyüklerin bu özel günlerini kutladı.


CANLA BAŞLA ÇALIŞIYORUZ

Yaşlısına, büyüğüne saygı göstermeyen, tecrübesinden istifade etmeyen bir toplumun körelmeye, atıl kalmaya yüz tutacağına inanan geleneğe ve kültüre sahip bir millet olduğumuzu hatırlatarak açıklamalar yapan İl Sağlık Müdürü Dr. Feramiş Ender Güngüneş, yaşlısına önem gösteren, onların ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde uygulamaları hayata geçiren bir devlet yönetimine sahip olmak için sağlık alanında tüm ekip ve ekipman ile çalıştıklarını söyledi. Güngüneş “Bir toplumun hafızası niteliğini taşıyan, tarihten günümüze bilgi paylaşımını sağlayan değerli büyüklerimizin ikinci bahar niteliği taşıyan bu dönemlerinde sağlık, huzur ve refah içerisinde yaşamalarına yönelik çaba ve gayretlerimiz devam edecektir”


ÖZEL ÖNEM VERİLİYOR

Güngüneş “Yaşlılarımızın toplumsal yaşama aktif olarak katılmalarını, sosyal, kültürel ve ekonomik haklara sahip ve kimseye muhtaç olmadan yaşamalarını sağlamak, kişi, kurum ve devlet olarak öncelikli görevimizdir. Doğum oranlarının düşmesi ve teknolojik gelişmelerin sağlık hizmetlerinde etkili kullanımı, bilinçli beslenme ve hareketli yaşam, ortalama yaşam beklentisinin uzamasına ve yaşlı nüfusun toplam nüfus içerisindeki payının artmasına olanak sağlamıştır. Nüfusun yaşlanması sağlıktan sosyal güvenliğe, çevreye, iş olanaklarına, sosyal kültürel faaliyetlere ve aile hayatına kadar toplumun tüm yönlerini etkilemektedir. Bu öngörüden hareketle bakanlığımız çalışma planlarında yaşlılık ve sağlık hizmetlerinin düzenlenmesine özel önem verilmektedir”


SIRTIMIZI DÖNMEYELİM

“İnsanlarda görülen pek çok hastalığın ilerleyen yaşla birlikte arttığı bilinmektedir. Yaşlılıkta daha iyi ve kaliteli bir yaşam için bu sağlık sorunlarından korunmak gereklidir. Korunmak için başlıca üç ilke, yeterli ve dengeli beslenme, doğru fiziksel aktivite ve egzersiz yapma alkol ve sigara kullanımından uzak durmalıdır. İnsanoğlunun var olduğu günden bugüne kadar üzerinde en çok düşündüğü, araştırma yaptığı, türlü çareler aradığı ama bir türlü engelleyemediği tek gerçek yaşlanmadır. Bu duygularla bir gün yaşlı olacağımızı ve yaşlanınca hangi durumda olacağımızı düşünerek yaşamalıyız. Çevremizdeki yaşlılara sırtımızı dönmemeli, onlara saygı ve sevgide kusur etmemeliyiz. Onların yaşam tecrübelerinden yararlanmalı, düşüncelerine önem vermeli, önemli olduklarını onlara hissettirmeliyiz. Tüm yaşlılarımızın “Dünya Yaşlılar Gününü” kutlar, sağlıklı günler dilerim” dedi.