3 Ekim Dünya Yürüyüş Günü
07 Kasım 2019


Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Feramiş Ender Güngüneş, 3 Ekim Dünya Yürüyüş Günü nedeniyle bilgilendirme yaptı. Hareketli ve sağlıklı günler temennisinde bulunan Müdür Güngüneş, yürüyüşün ailece birlikte zaman geçirilecek keyifli bir aktivite olduğunu hatırlattı.

BİLİMSEL VERİLER 
Dünya yürüyüş günü etkinliği ile fiziksel aktivite ve bunun sağlık için önemi konusunda halkın bilgilendirilmesi ve bu konuya dikkatlerin çekilmesi, toplumda fiziksel aktivite bilincinin oluşturulması ve hareketsiz bir yaşamın yol açabileceği hastalıklardan korunmak amaçlandığını ifade eden İl Sağlık Müdürü Güngüneş, sağlığın korunması ve geliştirilmesi açısından fiziksel aktivitenin çok önemli olduğu Dünya Sağlık Örgütü tarafından bilimsel veriler sonucunda kabul edildiğini hatırlattı.

30 DAKİKA TEMPOLU YÜRÜYÜN 
Sözlerini şu şekilde sürdüren Güngüneş “Fiziksel aktivite ve egzersiz; kişinin sağlığını koruyan ve geliştiren, yorgunluğa ve hastalıklara karşı direncini artıran çok önemli bir faktördür. Ancak çağımızda teknolojideki gelişmeler; yaşam koşullarını kolaylaştırmış fakat daha stresli ve hareketsiz bir yaşam biçimi oluşturmuştur. Gün içinde en az 30 dakika tempolu yürüyüş yapmak sağlığımız için önemli bir faktördür. Egzersiz yapmak bir yaşam biçimi olmalıdır, günlük hayatımızı planlarken mutlaka egzersize yer vermeliyiz. Düzenli olarak yapılan fiziksel aktivite kalp ve beyin fonksiyonlarının düzenli çalışması ve bazı hastalıkların önlenmesinde ve iyileşmesinde son derece önemlidir”

SAĞLIKLI BESLENİN AKTİVİTE YAPIN
Güngüneş “Düzenli Fiziksel aktivite yapılması, yaşam sevinci verir, yaşam süresini ve kalitesini, mental yeteneği, kemik yoğunluğunu artırır, çocukların sağlıklı gelişmesini ve büyümesini sağlar. Yaşlılarda günlük aktivite sürdürebilme yeteneğini artırır. Hayatın her döneminde aktif bir yaşam tarzının benimsenmesi amacıyla özelikle çocuklara ve ergenlere yönelik çalışmalar önceliğimizdir. Sağlığımız için dengeli beslenip, fiziksel aktiviteleri düzenli olarak yapmamızın kişisel ve toplum sağlığı açısından önemli olduğu unutulmamalıdır. Bu duygularla günde en az 10 bin adım atarak sağlığa tekrar kavuşmak dileğiyle tüm halkımızın 3 Ekim Dünya Yürüyüş Gününü kutlarım” dedi.