Sağlıklı Yaşamın Sırrı 10 Bin Adımda
06 Kasım 2019


Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü tarafından “Sağlıklı Yaşam İçin Günde 10 Bin Adım” sloganıyla düzenlenen Dünya Yürüyüş Günü etkinliği ile yürümenin önemine dikkat çekildi.

İKRAMLAR VERİLDİ
Sağlık Bakanlığı tarafından 81 ilde kutlanan Dünya Yürüyüş Günü etkinlikleri kapsamında Kırıkkale’de Şehir Parkı’nın yürüyüş parkurunda Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yürüyüş etkinliği düzenlendi. Etkinlik öncesinde katılımcılara çeşitli ikramlarda bulunuldu. Yürüyüş öncesinde Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şube Müdürü Dr. Ümit Hafçı, çeşitli açıklamalarda bulunarak katılımcılara teşekkür etti.

FİZİKSEL AKTİVİTE ÖNEMLİ
Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şube Müdürü Dr. Hafçı “Toplumun büyük bir çoğunluğunda fiziksel aktivite spor kelimesi ile eş anlamlı olarak algılanmaktadır. Oysa fiziksel aktivite, günlük yaşam içinde kas ve eklemlerin kullanılarak enerji harcaması ile gerçekleşen, kalp ve solunum hızını artıran ve farklı şiddetlerde yorgunlukla sonuçlanan aktiviteler olarak tanımlanmaktadır. Bu kapsamda spor aktivitelerinin yanı sıra egzersiz, oyun ve gün içinde yapılan çeşitli aktiviteler de fiziksel aktivite kabul edilmektedir” sözlerinde bulundu.

TOPLUMUN YÜZDE 80’İ HAREKETSİZ
Konu hakkında açıklamalar yapan İl Sağlık Müdürü Dr. Feramiş Ender Güngüneş ise, “Günümüzde toplumun fiziksel aktivite konusunda bilgi düzeyinin yetersiz olması, fiziksel aktivitenin sağlık için öneminin yeterince anlaşılamaması ve giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzına benimsenmesi, toplumda obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz gibi kronik hastalıkların görülme sıklığını artıran önemli nedenlerden biri olmuştur. Fiziksel hareketsizlik dünya genelindeki ölümlerin dördüncü önde gelen risk faktörü olarak belirlenmiştir. "Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması 2010" sonuçlarına göre 12 yaş üzeri nüfusun yüzde 72’sinin; 8-11 yaş nüfusun ise yüzde 80’inin hareketsiz olduğu bulunmuştur. Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programının başlığının içeriği toplumun fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılmasına yönelik aktiviteleri kapsamaktadır”

YAŞAMIN İLK ADIMI
“Fiziksel aktivitenin sağlığın koruyucu ve geliştirici etkisinin görülebilmesi için günlük aktivitelerin yanı sıra yetişkin yaş grubunda haftanın 5 günü en az 30 dakika; 5-17 yaş grubu için ise günde en az 80 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalıdır. Orta şiddette fiziksel aktivite, solunum veya kalp atış hızında küçük artışlara neden olan orta düzeyde fiziksel efor gerektiren fiziksel aktivitedir. Bunu şu şekilde tanımlayabiliriz; yapılan aktivite esnasında kişi konuşabilir fakat şarkı söyleyemez. Tempolu yürüyüş bu aktivitelere en iyi örneklerden birisidir. Yürüyüşü günlük aktiviteleriniz içerisine kolayca yerleştirebilirsiniz. Gün içerisinde toplu taşım aracı kullanıyorsanız ineceğiniz yerden bir -iki durak önce inip yürüyebilir veya arabanızı gideceğiniz yerin önüne değil birkaç sokak uzağa park ederek gideceğiniz yere yürüyebilirsiniz. Tek başınıza egzersiz yapmaktan hoşlanmıyorsanız arkadaşlarınızla yürüyüş grupları oluşturabilirsiniz. Yürüyüşü ailece birlikte zaman geçireceğiniz keyifli bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz. Günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmek sağlıklı bir yaşamın ilk adımıdır” dedi.