10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü
07 Kasım 2019


Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Doktor Feramiş Ender Güngüneş, 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü'nün bu yıl ki temasının iş yerinde ruh sağlığı olarak belirlendiğini açıkladı.

DÜNYA ÇAPINDA YÜRÜTÜLÜYOR

Dünya Ruh Sağlığı Günü'nün, Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu'nca 1992 yılından bu yana ruh sağlığına ve ruhsal hastalıklarına dikkat çekmek amacıyla kutlanan bir gün olduğunu ifade eden İl Sağlık Müdürü Dr. Feramiş Ender Güngüneş, Dünya çapında her yıl belirlenen temaya göre ruh sağlığı ve hastalıkları konusunda çeşitli faaliyetlerin yürütüldüğünü söyledi.

KANSERE YOL AÇABİLİR

Güngüneş “Araştırmalar gösteriyor ki iş stresi, iş-yaşam dengesizliği, yıldırma ve şiddet, sosyal maliyetlere ve üretim kaybına yol açmaktadır. Süreklilik gösteren iş kaynaklı stres fiziksel sağlığı da olumsuz etkilemektedir. İşteki sorumluluklarla aşırı meşgul olmanın sıklıkla sağlıksız beslenmeye, yetersiz egzersiz yapmaya yol açarak kilo sorunları gibi bazı hastalıkları beraberinde getiriyor. Bu, depresyona yol açan tükenmişliğe sebep olabilirken, bir yandan da kalp hastalıkları, felç, obezite, yeme bozuklukları, diyabet ve bazı kanser türlerine yol açabilmektedir”

RUH VE BEDEN SAĞLIĞI BİR BÜTÜNDÜR

“Kronik depresyon diğer hastalıklara karşı bağışıklığı da azaltmaktadır ve hatta erken ölümlere yol açabilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımına göre ruh sağlığı, yalnızca ruhsal bir rahatsızlık yaşamamak değil, aynı zamanda psikolojik olarak iyilik ve esenlik halinde olmaktır. Ruh sağlığı yerinde olan birey kendine güvenir, zorluklarla baş edebilir, değişen şartlara uyum sağlayabilir, anlamlı ilişkiler kurabilir ve gelecek duygusu ile üretken bir şekilde çalışarak topluma katkıda bulunur. Unutmayınız ki, ruh ve beden sağlığı bir bütündür" dedi.