20 Ekim Dünya Osteoporoz Günü
07 Kasım 2019


Kırıkkale İl Sağlık Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Güngüneş, 20 Ekim Dünya Osteoporoz Günü nedeniyle açıklamalarda bulundu. Dr. Güngüneş “Osteoporozu önlemede en önemli iki faktörden biri güçlü kemik oluşumunu sağlamak, diğeri ise kemik kaybını önlemektir” dedi.

KIRIK RİSKİ ARTAR


Kırıkkale İl Sağlık Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Güngüneş, osteoporozdan korunmak için güçlü kemik oluşumunu sağlamak ve kemik kaybını önlemek gerektiğini bildirdi. İl Müdürümüz Dr. Güngüneş, 20 Ekim Dünya Osteoporoz Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, osteoporoz yani kemik erimesi hastalığının kemiklerin daha gözenekli, daha güçsüz olmasına yol açtığını belirterek, hastalık nedeniyle kemiklerin zayıfladığını ve kırık riskinin arttığını kaydetti.

KEMİK KAYBINI ÖNLEMEK

Osteoporozun her yaş döneminde görülmekle birlikte genellikle yaşlılarda rastlanılan ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen önemli sağlık sorunlarından biri olduğuna dikkati çeken Dr. Güngüneş, “Çocukluktan itibaren yetersiz ve dengesiz beslenme ile hareketsiz bir yaşam tarzı sorunun temel nedenlerindendir. Osteoporozu önlemede en önemli iki faktörden biri güçlü kemik oluşumunu sağlamak, diğeri ise kemik kaybını önlemektir. Osteoporozun önlenmesinde, ülke genelinde beslenme eğitiminin ağırlıklı olduğu özel programların uygulanması, bunların rutin hizmetlere entegre edilmesi ve toplumun bilinçlendirilerek bilgi düzeyinin arttırılması büyük önem taşıyor” dedi.