3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası
07 Kasım 2019

organ bağışı.jpg

Kırıkkale İl Sağlık Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Güngüneş, “Yaşam umudunu kaybetmekte olan binlerce hastamız için yeni umut pencereleri açmak üzere tüm halkımızı organ bağışı konusunda duyarlı olmaya ve organ bağışı yapmaya davet ediyorum” dedi.

TOPLUMUMUZ BİLİNÇLENMELİ

İl Sağlık Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Güngüneş, 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası nedeniyle bir mesaj yayımladı. Dr. Güngüneş, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Son yıllarda organ naklinde gelinen noktaya baktığımızda ilimizin de bu konuda övünç kaynağı olduğunu görebiliriz. Teknolojik gelişmelere bağlı olarak tıpta yaşanan devrim niteliğindeki yenilikler ve şaşırtıcı gelişmeler organ nakli bekleyen hastaların umutlarını tazeliyor ancak; dünyada ve ülkemizde organ bağışının yetersiz olduğu, toplumun bu konuda bilgilendirilmesi ve organ bağışına teşvik edilmesi için çalışmalar aralıksız sürdürülmelidir”

UMUTLA BEKLİYORLAR

Organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısı her geçen gün arttığına dikkat çeken İl Sağlık Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Güngüneş “Kalp ve karaciğer nakli bekleyen hastalar, uygun organ bulunamadığı takdirde yaşamlarını kısa bir süre içinde kaybetmektedir. Bugün onlarca kronik böbrek yetmezliği hastası diyaliz cihazlarına bağlı olarak 'bir gün böbrek nakli olabilmek umuduyla' yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır. Nakil bekleyen hastaların bazıları ise tedavi olabilmek umuduyla başka illerde çareler aramaktadırlar. Ülkemizde kalp, böbrek, akciğer, karaciğer, pankreas gibi organlar; kalp kapağı, gözün kornea tabakası, deri ve kemik iliği gibi dokular başarıyla nakledilebilmektedirler”

AMACIMIZ BİLİNÇ OLUŞTURMAK

İl Sağlık Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Güngüneş “Sağlık Bakanlığı, ülke genelinden Organ Bağışı bilincini oluşturmak amacıyla 3-9 Kasım tarihlerini Organ Bağışı Haftası olarak belirlemiştir. Kırıkkale Sağlık Müdürlüğü olarak çalışmalarımızı bir haftaya bağlı kalmadan sürdürmekteyiz. İlimizde çeşitli alanlara açtığımız stantlarda vatandaşların organ bağışına teşvik edilmesi amacıyla sunumlar, el ilanları ve broşürlerle bilgilendirme hizmetleri yapmaktayız. Tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, tüm dünyanın olduğu gibi ülkemizin de önemli sağlık sorunlarından biridir. Ülkemizde yapılan toplam organ ve doku nakil sayıları her geçen yıl artmakla birlikte henüz istenen seviyeye ulaşmamıştır”

18 YAŞINI DOLDURMUŞ HERKES

ORGAN BAĞIŞI YAPABİLİR

“Organ bağışı İl Sağlık Müdürlüğünde, Hastanelerde, Emniyet Müdürlüklerinde (Ehliyet alımı sırasında), Organ nakli yapan merkezlerde, Organ nakli ile ilgilenen Vakıf, Dernek vb. kuruluşlarda yapılabilir. Kişinin organ bağışından vazgeçmesi halinde organ bağış kartını taşımaktan vazgeçmesi ve bu kararı ailesine bildirmesi yeterli olmaktadır. 18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan herkes organlarının tamamını veya bir bölümünü organ bağış senedini iki tanık huzurunda doldurup imzalayarak bağışlayabilir. Bu kapsamda yaşam umudunu kaybetmekte olan binlerce hastamız için yeni umut pencereleri açmak üzere tüm halkımızı organ bağışı konusunda duyarlı olmaya ve Organ Bağışı yapmaya davet ediyorum” ifadelerinde bulundu.