Sağlıklı Bir Gelecek Hakkımız – 14 Kasım Diyabet Günü
07 Kasım 2019

DIYABET.jpg
Kırıkkale İl Sağlık Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Güngüneş, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle yapmış olduğu açıklamada 2017 yılı temasının Kadınlar ve Diyabet olduğunu, bu yılki sloganın ise ‘Sağlıklı Bir Gelecek Hakkımız’ olduğunu açıkladı.

KENDİ KENDİNE TEDAVİ

İl Sağlık Müdürümüz Güngüneş konu hakkında, “Diyabet riski taşıyan veya diyabet ile yaşayan tüm kadınlar için ekonomik ve ulaşılabilir diyabet tedavisi, diyabet eğitimi ve kendi kendine diyabet yönetimi eğitiminin önemini teşvik etmek suretiyle Tip 2 diyabet ile mücadele kapasitesini güçlendirmektir” dedi.

199 MİLYON DİYABETLİ VAR

Diyabet hastalığına yakalanmış 199 milyonun üzerinde kadın bulunduğunu, bu rakamın 2040 yılına kadar 313 milyona yükseleceği tahmin edildiğine dikkat çeken İl Sağlık Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Güngüneş, Sayıları dünya çapında 60 milyonun üzerinde olan diyabetli her beş kadından ikisi üreme çağında olduğunu, diyabetin küresel olarak kadınlarda 9’uncu ölüm nedeni ve yılda 2,1 milyon ölüme neden olduğunu söyledi. Güngüneş “Tip 2 diyabetli kadınlar, diğer kadınlara göre 10 kat daha fazla koroner kalp hastalığı geçirmektedir. Tip 1 diyabetli kadınların erken düşük yapma ve sakatlığı olan bebek sahibi olma riski vardır” sözlerinde bulundu.

30 YAŞIN ALTINDA

DAHA SIK GÖRÜLÜYOR

Güngüneş “Dünyada her yedi doğumdan biri gebelik diyabetinden etkilenmektedir. Uluslararası Diyabet Federasyonu 2015 yılında 20.9 milyon (%16.2) canlı doğumun gebelikte yüksek kan şekeri düzeyi ile gerçekleştiğini tahmin etmektedir. Gebelik diyabeti öyküsü olan kadınların yaklaşık olarak yarısında 5 ila 10 yıl sonrasında Tip 2 diyabet gelişmektedir. Gebelikte yüksek kan şekeri görülen vakaların yarısı 30 yaşın altındaki kadınlardır. Gebelikte yüksek kan şekeri düzeyi, anne bakımına erişimin genelde sınırlı olduğu düşük ve orta gelirli ülkelerde olmaktadır” dedi.

BÜYÜK BİR ETKİYE SAHİP

Sözlerinin devamında “Tip 2 diyabet vakalarının yüzde 70’i sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyerek önlenebilir. Yetişkinler arasındaki erken ölümlerin yüzde 70’i büyük oranda ergenlik çağında başlayan davranış ve alışkanlıklardan kaynaklanmaktadır. Kadınlar; anneler olarak, çocuklarının uzun vadeli sağlık durumu üzerinde büyük etkiye sahiptir. Araştırmalar annelere fırsat verildiğinde; annelerin çocuk sağlığı ve beslenmesi ve eğitimi için daha fazla kaynak ve zaman ayırdığını göstermiştir. Kadınlar evde beslenme ve yaşam tarzı alışkanlıklarının kapılarını açanlardır ve bu nedenle ev ve ev dışındaki yanlış yaşam tarzı alışkanlıklarını önleme potansiyeline sahiptir” şeklinde konuştu.