İlimizde Akılcı Antibiyotik Kullanımı ve Antibiyotikler, Aşılar ve Enfeksiyonlardan Korunmada Merak Ettiklerimiz Konulu Toplantılar Gerçekleştirildi
13 Aralık 2023

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Akılcı İlaç Kullanımı Daire Başkanlığı ve Müdürlüğümüz işbirliğinde, İlimizde 11 Aralık 2023 tarihinde MKE Sosyal Tesisleri Konferans salonunda hekimlere yönelik ‘‘Akılcı Antibiyotik Kullanımı Bilgilendirme ve Değerlendirme Toplantısı’’ ve “Antibiyotikler, Aşılar ve Enfeksiyonlardan Korunmada Merak Ettiklerimiz” konulu halk toplantısı düzenlenmiştir. 
 MKE Sosyal Tesisleri Konferans Salonunda gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdürü Vekili Dr.Adem YENİ, “Bilindiği üzere tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de akılcı olmayan ilaç kullanımı ve antibiyotik direnci halk sağlığını etkileyen önemli sorunlardan biridir. Akılcı olmayan ilaç kullanımı, antibiyotiklere karşı direnç gelişmesine, hastalıkların tekrarlamasına ya da tedavinin uzamasına, yan etki görülme sıklığı ve şiddetinin artmasına sebep olmaktadır. Buna bağlı olarak da hastaların tedaviye olan uyumunu azalmakta ve sonuç olarak tedavide istenen başarı elde edilememekte ve tedavi maliyetleri yükselmektedir. Bu sebeple Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nca hazırlanan Akılcı İlaç Kullanımı (AİK) Ulusal Eylem Planı kapsamında Akılcı İlaç Kullanımı ile ilgili farkındalık çalışmalarımız devam etmektedir”  dedi. 

 Hekimlere yönelik düzenlenen ilk toplantıda AİK Daire Başkanı Ecz. Mesil AKSOY tarafından “Akılcı İlaç Kullanımı Faaliyetleri ve Verilerle Antibiyotik Kullanımı” Aşı Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ateş KARA tarafından ‘‘Antibiyotikleri Kaybedersek? ve Akut Otitte Antibiyotik Kullanımına Akılcı Yaklaşım’’ Prof. Dr. Hasan TEZER tarafından  ‘‘Akut Tonsilofaranjitte Antibiyotik Kullanımına Akılcı Yaklaşım’’ Prof. Dr. Ayper SOMER tarafından ‘‘Akut Sinüzitte Antibiyotik Kullanımına Akılcı Yaklaşım’’ ve Prof. Dr. Zeynep Ülker TAMAY tarafından ‘‘İnhalerlerin Akılcı Kullanımı’’  konularında sunumlar yapılarak bilgiler verildi. Konuşmaların ardından karşılıklı görüş alış-verişi yapılarak toplantı tamamlandı.
Öğleden sonra halkımıza yönelik olarak düzenlenen “Antibiyotikler, Aşılar ve Enfeksiyonlardan Korunmada Merak Ettiklerimiz” konulu toplantıya Prof. Dr. Ateş KARA , Prof. Dr. Ayper SOMER, Prof. Dr. Zeynep Ülker TAMAY konuşmacı olarak katıldılar ve özellikle antibiyotikler, aşılar ve enfeksiyonlardan korunmada dikkat edilmesi gerekenler konusunda olmak üzere,  halkımızın sorduğu tüm sorulara cevap verdiler.
Yoğun katılımla, verimli bir şekilde gerçekleşen programın ardından katılan vatandaşlarımız tarafından duyulan memnuniyet dile getirilerek, katılan konuşmacılara ve katkısı olan tüm paydaşlara teşekkür edildi.

 

  • akılcı ilaç9
  • akılcı ilaçç
  • akılcı ilaç8
  • akılcı ilaç7
  • akılcı ilaç6
  • akılcı ilaç5
  • akılcı ilaç4
  • akılcı ilaç3
  • akılcı ilaç2
  • akılcı ilaç1