1-7 Ağustos Emzirme Haftası
02 Ağustos 2022

1-7 Ağustos Emzirme Haftası.JPG
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve UNICEF tarafından 1-7 Ağustos tarihleri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de “Dünya Emzirme Haftası” olarak kabul edilmekte ve bu kapsamda çeşitli faaliyetler düzenlenmektedir. 

Anne sütü ile beslenme bebeğin en doğal hakkı olup, bebeğe annesi tarafından verilebilecek en iyi armağandır. Bebeğin vücut ve ruh sağlığı için en uygun besin annenin kendi sütüdür. Emzirme doğumdan sonra ilk yarım saat içinde başlanmalıdır. Emzirmeye ne kadar erken başlanır ise süt üretimi o kadar verimli ve kaliteli olmaktadır.  Sütün bol ve uzun süre gelebilmesi için sık sık ve bebek her istediğinde emzirilmeli, bebekler ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmeli, 6 aydan sonra ek gıdalara başlanmalı ve emzirmeye 2 yıl veya daha uzun süre devam edilmelidir. 

Hiçbir yiyecek ve içecek anne sütünden üstün değildir. Anne sütü bebekleri enfeksiyonlara karşı koruduğu gibi, anne sütü ile beslenen bebeklerde alerjik hastalıklar, zatürre, ishal daha az görülmektedir. Ayrıca anne sütü bebeğin ilk aşısı olmakla beraber kolay sindirilir ve Her zaman, her yerde kullanıma hazırdır. 

2014 yılı itibari ile ilimiz ALTIN BEBEK DOSTU İL unvanını kazanmıştır. İlimizde 91 Aile Sağlığı Merkezlerimiz, Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi, Kırıkkale Tıp Fakültesi Hastanesi ve Özel Yaşam Hastanesi Bebek Dostu Unvanı almış olup, anne ve anne adaylarına eğitimli personeller tarafından emzirme danışmanlığı yapılmaktadır.

Müdürlük olarak ilimizde faaliyet gösteren hastaneler, İl ve İlçe Toplum Sağlığı Merkezleri, Aile hekimliği birimlerinde çalışan tüm sağlık personele güncel bilgiler doğrultusunda Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı konusunda hizmet içi eğitimler verilmektedir. 

2022 yılı içerisinde Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi ve Kırıkkale Üniversite Hastanesinde kurulmuş olan Laktasyon Polikliniklerimizde, anne ve anne adaylarına anne sütünün önemi, emzirme teknikleri, emzirmede yaşanan sorunlarla nasıl baş edileceği gibi birçok konu hakkında ücretsiz danışmanlık hizmeti verilmektedir. 

Dr. Murat AĞIRTAŞ
Kırıkkale İl Sağlık Müdürü