1-7 Aralık 112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası
01 Aralık 2021

acil sağlık hizmetleri.jpg

                  Vatandaşlara sunulan bu hizmetleri tanıtmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl 1-7 Aralık tarihlerinde kutlanan 112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftasının bu yıl 27’incisi kutlanmaktadır.

 

İlimizde 112 Acil Sağlık Hizmetlerinin sunumu 1998 yılında başlamış olup, 23 yıldır kesintisiz bir şekilde vatandaşlarımıza hizmet vermektedir. Kurulduğu gün 2’si merkezde olmak üzere toplamda 7 adet 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu ile hizmet verilirken bu sayı zaman içinde yeni 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarının açılması ile artmış ve günümüzde 17 adet 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu ile bu hizmet sürdürülmektedir.

 

Bu gün itibariyle ilimiz de 112 Acil Sağlık Hizmetleri 30 adet Acil Yardım Ambulansı, 1 adet Obez Ambulans, 1 adet Dört Sedyeli (Çoklu) Ambulans, 1 adet Kar Paletli Ambulans, 2 adet Motosiklet Ambulans ve 327 kişiden oluşan 112 İl Ambulans Servisi personeli sürdürülmektedir. Aynı zamanda 2 adet UMKE aracı ve 81 UMKE personeli her türlü afete müdahale edebilecek şekilde her an göreve hazır beklemektedir. Görevli personel ve araçlarla 2021 yılı içerisinde, yılbaşından bu yana toplamda 34.059 hasta/yaralıya Acil Sağlık Hizmetleri sunumu gerçekleştirilmiştir.

 

İlimiz bilindiği üzere 43 ilin kavşak noktası konumundadır. Gerek trafik hattındaki önemli konumundan, gerekse bünyesinde bulunan büyük işletmeler sebebiyle (MKE A.Ş. , TÜPRAŞ A.Ş. , GAMA Enerji Santrali vb.) riskli bölgede olması nedeniyle 112 Acil Sağlık Hizmetlerinin önemi katlanarak artmaktadır. Bu bağlamda görev ve sorumluluğu hayli fazla olan sağlık personelinin müdahalesindeki etkinlik, verimlilik ve kaliteyi her zaman üst seviyede tutmak amacıyla hizmet içi eğitimler düzenlenmektedir.

 

2021 yılı içerisinde pandemi kuralları çerçevesinde 17 farklı hizmet içi eğitimde 205 personele eğitim verilmiştir. Bu eğitimlerle görevli personelin bilgilerinin güncel ve taze kalması sağlanarak, bu şekilde personelin verimliliğinin en üst seviyede tutulması amaçlanmıştır. Ayrıca hafta kapsamında ülke genelinde etkinlikler planlandığı gibi ilimizde de bazı faaliyetler gerçekleştirilecektir. Bu kapsamda ilimizdeki mevcut AVM ve merkezde halkın yoğun olduğu bölgelerde 112 Acil Sağlık Hizmetleri ile alakalı fotoğraf sergisi ve Yaşama Yol Ver sunumları yapılacaktır.

 

Dr. Murat AĞIRTAŞ
Kırıkkale İl Sağlık Müdürü