12 Kasım Afete Hazırlık Günü
11 Kasım 2021

12 KASIM AFETE HAZIRLIK GÜNÜ.jpg
12 Kasım 1999 tarihinde Düzce ilini vuran depremin ardından her sene 12 Kasım tarihi Afete Hazırlık Günü olarak kutlanmaktadır. 

Doğal Afetlerin etkisini azaltmak, kayıpları en aza indirmek, toplumun her ferdinin ve her kesimin kuşkusuz iyi bir eğitim alması ile mümkün olacaktır. Bu amaçla halkın bilinçlendirilmesi, eğitimin tüm öğelerinin seferber edilmesiyle gerekmektedir. Eğitimde atılan her bir adım, toplumun duyarlılık bilincini, yaratıcılığını, akılcı düşünme gücünü, doğal yeteneklerini ve becerilerini geliştirmek için gereken gücü artırmaktadır.

Afet öncesi dönemde afet yönetimi, genel olarak afet zararlarını en aza indirebilmek amacıyla gerekli önlemleri almayı, mümkün olan hallerde önlemeyi, mümkün olmayan durumlarda ise acil kurtarma ve yardım çalışmalarının etkin bir biçimde yapılmasını sağlamayı, afet zararlarının azaltılması çalışmalarını kalkınmanın her aşamasına yaymayı ve insanları bu konularda eğitmeyi amaçlamaktadır. 

Müdürlüğümüz Sağlık Hizmetleri Başkanlığı Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri birimine bağlı olarak gönüllü 85 sağlık personellerinden oluşan UMKE ekiplerimiz 2004 yılından beri her türlü afetlerde medikal arama kurtarma faaliyetlerini yapmaktadır. Gerek yurtiçi gerekse yurt dışında meydana gelen olağanüstü durumlarda ve afetlerde özveri ile görev yapmaktadır.

Her an bir afet olacakmış gibi hazırlıklı, hiç afet olmayacakmış gibi rahat olmalıyız.

Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü