1-7 Ekim Emzirme Haftası
05 Ekim 2021

1-7 Ekim Emzirme Haftası kapak.jpg
Müdürlüğümüz ekipleri tarafından ‘1-7 Ekim Dünya Emzirme Haftası’ nedeniyle Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi, Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Özel Yaşam Hastanesinde denetleme ziyareti yapıldı. Ziyaretlerde yeni doğum yapmış anneler ile anne adaylarına çeşitli hediyeler verilerek, broşür ile bilgilendirme gerçekleştirildi. 

Gerçekleştirilen ziyaretlere Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Başkanlığına bağlı Başkan Yardımcısı Halil BAKIR, Halk Sağlığı Başkanlığı Uzmanı Ziya BİLGİN ile ÇEKÜS (Çocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı) Birimi çalışanları katıldı. Programda anne ve anne adaylarına hediyeler verilerek, bakanlığımıza ait broşürlerle yeni doğum yapmış anneler ile anne adaylarına anne sütünün önemi, doğum sonrasında yapacakları, işitme testi ve topuk kanının önemi gibi konularda bilgilendirmeler yapıldı. Ayrıca hastanelerin doğumhane, anne/bebek yataklı servis gibi alanlar ile ilgili çalışanların işleyiş ile ilgili denetlemeleri yapılarak eksik görülen kısımlar hakkında uyarılar yapıldı ve en kısa sürede eksikliklerin giderilmesi için çalışmaların başlatılması yönünde fikir alışverişinde bulunuldu. 

Saha ekiplerinin yeni doğum yapmış anne ile anne adaylarına gerçekleştirdikleri ziyaretlerdeki asıl amaçlarının ilimizdeki anne sütü ve emzirme bilincini sağlamlaştırarak daha sağlıklı nesillerin yetişmesini sağlamak olduğuna dikkat çeken İl Sağlık Müdürümüz Dr. Murat AĞIRTAŞ, 2014 yılında ilimizin Altın Bebek Dostu İl unvanını kazandığını hatırlatarak “Aile Sağlığı Merkezlerimiz ile ilimizde faaliyet gösteren tüm hastanelerimiz; Bebek Dostu unvanına sahiptirler. Bu nedenle anne ve anne adaylarına eğitimli personeller tarafından emzirme danışmanlığı yapılmaktadır. Ekiplerimizde bu unvana sahip yerleri denetleyerek fiziki şartlar, personel yeterliliği, eksik veya ihtiyaçlar konularında görüş almışlardır. Ziyaretlerdeki asıl amaç yeni doğum yapmış anneler ile anne adaylarına daha kolay bir süreç hazırlamaktır.” dedi. 

  • 1-7 Ekim Emzirme Haftası 1 copy.jpg
  • 1-7 Ekim Emzirme Haftası 2 copy.jpg
  • 1-7 Ekim Emzirme Haftası 3 copy.jpg
  • 1-7 Ekim Emzirme Haftası 4 copy.jpg