overlay

3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası

halk sağlığı haftası.jpg
Ülkemizde her yıl 3-9 Eylül tarihleri arasında Halk Sağlığı Haftası kutlanmaktadır. Bu haftanın amacı halk sağlığının ve koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini vurgulamak ve yürütülen çalışmaları daha görünür kılmaktır.

 

Halk sağlığı, bireyi sağlıklı ve üretken bir şekilde tutarak toplumsal gelişmeyi sağlamayı hedefler. Bu hedefe ulaşmak amacıyla bireylerin sağlıklarını korumak ve geliştirmek için gereken tüm sağlık hizmetlerini sunmak esastır. Koruyucu hekimlik çalışmalarını yaygınlaştırmak, eğitimler düzenleyip toplum bilincini artırarak hastalıkları meydana gelmeden önlemek ve hayat standardını yükseltmek halk sağlığı çalışmalarının temel amaçlarındandır.

 

Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı ilimizin en ücra köşelerine kadar vatandaşlarımıza sağlık hizmetini ulaştırmaktadır. İlçe Sağlık Müdürlüğümüz, Toplum Sağlığı Merkezimiz ve Aile Sağlığı Merkezlerinde çalışan sağlık personelinin yanı sıra çok farklı unvan ve meslek sınıfından profesyonel,  ekip ruhu içerisinde hizmet vermektedir. Kadın ve çocuk sağlığı bakanlığımızın öncelikleri arasındadır. Özelikle doğurganlık çağındaki kadınlar ve gebelikten itibaren bebek ve çocuklarımıza yönelik sağlık hizmetleri itina ile sürdürülmekte ve yakından izlenmektedir.

 

13 ayrı hastalık yapıcı etkene karşı sürdürülen ve dünyanın en kapsamlı aşılama programlarından birisi olan ulusal aşı programı ile aşılar, geleceğin güvencesi çocuklarımıza uygulanmaktadır. Sağlığın temel unsurlarından olan içme ve kullanma sularının güvenilir olması için her yıl yüzlerce noktadan düzenli aralıklarla alınan numunelerden yapılan tahlille şebeke sularının ve yüzme sularının güvenliği takip edilmektedir.

 

Birçok hastalıktan korunmak için sağlıklı beslenmek, hareketli bir yaşam tarzı benimsemek, sigara ve alkolden uzak durmak gereklidir. Ulusal programlarımız doğrultusunda sağlığımızı tehdit eden risk faktörlerine karşı vatandaşlarımızla birlikte mücadele edilmektedir. Toplum Sağlığı Merkezimizde çeşitli uzmanlarımız tarafından sigara bıraktırmaya yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Ayrıca sigara bırakma polikliniğimize gelemeyenler için 7 gün 24 saat esasıyla görev yapan ALO 171 sigara bıraktırma hattı ile danışmanlık hizmeti verilmektedir.

 

Dünyadaki gelişmiş ülkelerle aynı şekilde üç kanser türü (meme, rahim ağzı, kalın bağırsak) için erken teşhise yönelik Toplum Sağlığı Merkezimizde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) Polikliniğimiz çeşitli taramalar yaparak vatandaşlarımızı kanserden korunmaya yönelik çalışmalar yapmaktadır. Koruyucu hekimlik çalışmalarını yaygınlaştırmak, sağlık eğitimleri düzenleyip toplum bilincini artırarak hastalıkları meydana gelmeden önlemek ve kaliteli yaşam standardını yükseltmek için, İl Sağlık Müdürlüğü olarak çalışmalarımız, hiç ara vermeden ve artarak devam edecektir.

 

Dr. Murat AĞIRTAŞ

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü

2021 yılı için belirlenen Afet ve Olağandışı Durumlarda Çevre Sağlığı Hizmetleri konulu temaya ulaşmak için lütfen TIKLAYINIZ