31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü
28 Mayıs 2021

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü.jpg
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), artan sigara tüketimine dikkat çekmek, tütün kullanımının sağlık etkilerini ve kullanımı azaltmaya yönelik, toplum bilincinin arttırılması amacıyla dünyada her yıl 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü olarak ilan edilmiştir. Çeşitli etkinliklerin yapıldığı bu günde “4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkındaki Kanun” doğrultusunda çeşitli paydaş kurumlarının temsilcilerinin katılımıyla eşzamanlı sigara denetimleri yapılmaktadır.  

 

Sigara önemli bir halk sağlığı sorunu olarak çeşitli fiziksel, sosyal ve ekonomik yönden olumsuz sonuçlara yol açan ciddi bir bağımlılıktır. Sigara kullanımı, akciğer hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları gibi birçok hastalığa yol açmaktadır. Ayrıca sadece bireye değil, sigara dumanını soluyan diğer kişilere de ciddi zararlar vermekte, sigara ve diğer tütün ürünlerinin dumanına maruz kalan kişilerde de aynı hastalıklar görülmektedir. Sigara kullanımı gelişmiş ülkelerde alınan önlemler ve toplumun bilinçlenmesi sonucunda giderek azalma eğilimi göstermektedir. Oysa gelişmekte olan ülkelerde sigara tüketimi artmaktadır.

 

Sigaranın neden olduğu kanser ölümlerine bakıldığında sorunun ne kadar ciddi olduğu açık olarak görülmektedir. Bu yüzden sigara kullanımının önlenmesi çalışmalarının önemi her geçen gün artmaktadır. Dünyada bir milyardan fazla insan yetişkin nüfusun 1/4'ü sigara kullanmakta olup, her yıl 5 milyondan fazla insan bu nedenle hayatını kaybetmektedir. Bu kayıplar nedeniyle, sigara kullanımının önlenmesi amacıyla özel günler ilan edilerek, halkın bilinçlendirilmesine katkı sağlanması amaçlanmaktadır. 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü'de halkımızın bilinçlendirilmesine vesile olacak önemli bir gündür.

 

Akciğer kanserinin en başta gelen nedeni olarak yüzde 85-90 ile sigara ve tütün alışkanlığı biliniyor. Akciğer kanserli hastaların yüzde 80'i sigara içen, yüzde 10'u bırakmış ve yüzde 10'u da içmemiş kişilerdir. Sigara içmeye devam ederseniz kalp krizi ve kanserden ölme riskiniz 20 kat artar, akciğerleriniz iflas eder, yürüyemez hale gelirsiniz. Çeşitli ameliyatlara maruz kalabilir ve hatta uzuvlarınızdan bazılarını kaybedebilirsiniz.  Sigaranın sakıncaları gözetilirse, inanıyorum ki sigaraya bağlı sorunlar büyük ölçüde aşılır.

 

Ayrıca sigarayla mücadele kanser kontrolünün önemli bir basamağıdır. Ülkemiz sigarayla mücadele konusuna mevzuat ve kurumsal bazda destek veren nadir ülkelerdendir. Sigarayı bırakmak isteyenler; İlimizde Müdürlüğümüze bağlı olarak faaliyet gösteren KETEM (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi)’nde Sigara Bıraktırma Polikliniği randevu sistemiyle çalışan polikliniğimizde Randevu için 171 Sigara Bırakma Hattını arayabilirsiniz.

 

İl Sağlığı Müdürlüğü olarak amacımız, tütün ve tütün ürünleri ile mücadelede halkımızın bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesidir. Güçlü bir iradeyle hissiyatınıza galip gelerek sigara alışkanlığından vazgeçebilir, kendiniz, çocuklarınızın, sevdiklerinizin sağlığı için sigarayı bırakabilirsiniz. Sigara sağlık düşmanıdır. Sigara sizin ve bizim, hepimizin düşmanıdır. Dumansız, temiz, sağlıklı bir dünya için müşterek düşmanımıza karşı çıkmayı başarın. 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü nedeniyle sizleri ülkemizde her yıl binlerce kişinin ölümüne sebep olan, sigara ve sigara mamullerinden uzak durmaya ve bu gün vesilesiyle sigarayı bırakmaya davet ediyorum.

 

Dr. Murat AĞIRTAŞ

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü