Kalp Hastaları Oruç Tutabilir Mi?
19 Nisan 2021

Dr. İbrahim Halil İNANÇ.jpeg
Bildiğimiz gibi oruç tuttuğumuz dönemde sabaha karşı olan vakitten akşam vaktine kadar katı ya da sıvı herhangi bir besin tüketilmemektedir. Ramazan orucunun sağlıklı bireylerde kolesterol düzeyleri, kan basıncı, kalp hızı, iltihap düzeyleri gibi birçok kalp hastalığı risk faktörleri üzerine olumlu etkisi olduğu birçok çalışmada gösterilmiştir. 

Yandaş hastalıkları olan bireylerde orucun ne zaman ve hangi şartlarda tutulması gerekeceğinden bahsedeceğiz. Hipertansiyonu olan hastalar sabah alacağı ilaçlarını sahurda, akşam alacaklarını da iftarda alacak şekilde ilaç zamanını ayarlamak kaydıyla oruç tutabilirler. Kalp yetmezliği olan hastaların genel olarak oruç tutmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak bu hasta grubu da yine aynı şekilde takip edildikleri uzman doktor ile iletişimde olarak gerekli görüldüğü takdirde ilaçları iftar ve sahura denk gelecek şekilde ayarlanıp oruç tutabilirler. 

Oruçlu birey sıcak havaya bağlı ter ile sıvı kaybı yaşayabileceğinden bu hasta grubunda böbrek yetersizliği riskini önlemek için idrar söktürücü dozları da aynı şekilde takip edildikleri kardiyoloji uzman doktor tarafından ayarlanmalıdır. Son 6 ay içerisinde kalp krizi geçirip stent takılmış hastalarda, stent yeni takıldığı için tekrar tıkanma riskinden dolayı oruç tutulması önerilmemektedir. Ancak stent takılmasından itibaren 6 aydan fazla süre geçmiş hastalar kardiyoloji uzmanı uygun görürse ilaç saatleri iftar ve sahura ayarlanacak şekilde özellikle kan sulandırıcı ilaçlarını aksatmaksızın oruç tutabilirler. 

Hipertansiyon ve kalp yetmezliği olan hastaların ramazan süresince meyan şerbeti tüketmeleri kalp ve böbrek sağlığı açısından sakıncalı olabilmektedir. Fazla tüketildiği zaman hipertansiyon krizi ve akciğerlerde sıvı birikmesiyle seyreden ve bazen ölümcül olabilen hipertansif akciğer ödemi dediğimiz durum ile karşılaşılabilmektedir.  Kardiyolojide takipli tüm hastalarımıza önerdiğimiz diyete uymalarını, ilaçlarını aksatmamalarını, bizlerle iletişim içerisinde olmalarını tavsiye ederim. 

Dr. İbrahim Halil İNANÇ
Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi
Kalp Hastalıkları Uzmanı