12-18 Nisan 2021 Kalp Sağlığı Haftası
12 Nisan 2021

12-18 Nisan 2021 Kalp Sağlığı Haftası.jpg
Kalp ve damar hastalıkları tüm Dünyada olduğu gibi ülkemizde de, ölümlerin birinci sırasında yer almaktadır. Türkiye’deki ölümlerin %86’sı ise çoğunlukla kalp ve damar hastalıklarıdır. Bu sıralamayı diyabet, kanser, kronik solunum yolu hastalıkların oluşturduğu bulaşıcı olmayan hastalıklar takip etmektedir. Türkiye’de tüm yaş grupları için değerlendirildiğinde her iki ölümden biri kalp damar hastalıkları kaynaklıdır ve bu ölümlerin %80’i önlenebilir niteliktedir.

Dünyada eğitim ve gelir düzeyindeki yükselme, beslenme alışkanlıklarının değişmesi, bulaşıcı hastalıkların kontrolü gibi etkenler beklenen yaşam süresinin artmasına neden olmaktadır. Yaşam süresinin uzaması istenen bir şey olmakla birlikte, paralelinde bulaşıcı olmayan kronik hastalıkların görülme sıklığında da artış meydana getirmiştir. 

Davranışsal risk faktörleri yani; sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, tütün ve alkol kullanımı, koroner kalp hastalığının %80’inden sorumludur. Kalp ve Damar hastalıkların çoğu risk faktörleriyle mücadele edilerek engellenebilir. Risk faktörlerinin kontrolü ile kalp ve damar hastalığı görülme sıklığının yarıya indirilebileceği bildirilmektedir.

Sağlıksız beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite etkisiyle bireylerde kan basıncında yükselme, kan şekeri yüksekliği,  kan lipidlerinde yükselme, fazla kilo veya obezite görülür. Sosyal ekonomik faktörler ve kültürel değişiklikler, (şehirleşme) toplumun yaşlanması, stres, herediter (kalıtımsal-aileden geçen) faktörler Kalp ve Damar hastalıkların diğer belirleyicileridir. 

40 yaş üstü her birey için Kalp ve Damar riskinin hesaplanması ve varsa davranışsal risk faktörlerine uygun müdahaleler ile kalp krizi, inme, kalp yetmezliği ve diğer komplikasyonların gelişmesini önleyebilecek tedbirlerin alınması önerilir. Her bir bireyin kalp ve damar hastalıklarına yol açan davranışsal risk faktörleri ile ilgili farkındalığının artırılması ve hasta olmamak için riskli davranışlarını olumlu davranışlara değiştirmesi önemlidir. 

Sağlıklı kalmak ve kalp ve damar hastalığına yakalanma riskinden uzak durmak için;
Sağlıklı beslenin,
Düzenli fiziksel aktivite yapın,
Tütün ve tütün ürünleri kullanmayın,
Alkol kullanmayın,
Kardiyovasküler riskinizi öğrenenin,
Kilolu veya obez olup olmadığınızı öğrenenin,
Kan basıncınızı öğrenenin,
Kan şekerinizi öğrenenin,
Kan lipidlerinizi öğrenenin,
Pnömokok ve grip aşısını hekiminizin önerisine uygun olarak yaptırmayı ihmal etmeyin.
Hekiminizin verdiği sağlıklı yaşam önerilerine uyun.

Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü