513 Kişiye Temel İlkyardım Eğitimi
07 Nisan 2021

ilkyardım.JPG
Tüm Dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 Pandemisi döneminde müdürlüğümüze bağlı Acil Sağlık Hizmetleri personelimiz tarafından 2020 – 2021 yılları arasında 513 kişiye Temel İlkyardım Eğitimi verilmiştir. Pandemi önlemleri alınarak gerçekleştirilen ve ücretsiz olarak verilen eğitimleri başarı ile tamamlayan kursiyerlere sertifika ve ilkyardımcı kimlik kartı verilmiştir.

Hayatın her döneminde, her ortamda kaza, yaralanma ve ilkyardım gerektiren hastalık riski bulunmaktadır. Ayrıca ülkemizde zamanında doğru müdahale yapılmadığı için ev, iş, trafik kazaları veya doğal afetler nedeni ile çok sayıda vatandaşımız yaşamını kaybetmekte yada sakat kalmaktadır. Bu gibi durumlarda olay yerinde her zaman bir sağlık görevlisi olamayacağı için ortamda bulunan kişilerin kendilerine veya başkalarına yapacakları ilkyardım uygulamaları son derece önem arz etmektedir.

Bireysel ve toplumsal zararları en aza indirmek dışında sosyal bir varlık olmanın bir gereği olarak, ilkyardım eğitimi almak ve uygulamak özel bir anlam ve önem taşımaktadır. Bu kapsamda 2020-2021 yılları içerisinde ilgili birim personelimiz tarafından toplumun ilkyardım bilgi-becerisini geliştirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla 513 kişiye ücretsiz olarak sertifikalı Temel İlkyardım Eğitimi verilmiştir. Bu eğitimlerin sonuncusu 5-6 Nisan 2021 tarihleri arasında yapılmış olup, kursa katılan 10 kişilik TAMGA ve 14 kişilik AFAD gönüllüsü eğitimlerini tamamlamışlardır. İki günlük eğitimler sonrasında katılımcılar yazılı sınava tabi tutulmuş, başarılı olan kursiyerlere sertifika ve ilkyardımcı kimlik kartı verilmiştir.

Dr. Murat AĞIRTAŞ
Kırıkkale İl Sağlık Müdürü

  • 513 Kişiye Temel İlkyardım Eğitimi (1).jpeg
  • 513 Kişiye Temel İlkyardım Eğitimi (1).JPG
  • 513 Kişiye Temel İlkyardım Eğitimi (3).JPG
  • 513 Kişiye Temel İlkyardım Eğitimi (2).JPG
  • 513 Kişiye Temel İlkyardım Eğitimi (2).jpeg