COVID-19’dan Korunmak Sağlık Okuryazarlığından Geçiyor
10 Temmuz 2020


Covid- 19 salgınına karşı ülkemiz ile birlikte dünya ülkeleri tarafından gösterilen bireysel ve toplumsal tepkiler sağlık bilinci ve temel sağlık okuryazarlığı becerilerinin ne denli önemli olduğunu tekrar gündeme getirmiştir. Sağlık okuryazarlığı bireylerin sağlık bilgilerini okuma, anlama ve sağlıklarına ilişkin doğru ve etkin karar verebilme yeteneği olarak tanımlanır. Yeterli sağlık okuryazarlığı becerileri insan sağlığının korunması, hastalıklarda erken teşhis ve tedavi süreçlerinde en temel araç olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bakanlığımızın stratejik hedefleri doğrultusunda sağlık okuryazarlığının geliştirilmesine yönelik çalışmalara ağırlık verilmektedir.  Bu kapsamda toplumun sağlık okuryazarlığı becerilerinin geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla müdürlüğümüz ve bağlı kuruluşlarımız ile birlikte 2015 yılından itibaren birçok projeye imza atılmıştır. Bu projeler aracılığıyla toplumun sağlık okuryazarlığını yükseltmeyi hedefleyen yetişkin sağlık eğitim faaliyetleri desteklenmekte, sağlık eğitim hizmetlerinin kalitesi arttırılmaktadır.

Halen yürütülmekte olan “Sağlık Eğitimi Açısından Yenilikçi Yetişkin Eğitimi Modelleri” projesinin amacı sağlık bilgilerinin yetişkin öğrenicilere ulaştırılmasında kolaylaştırıcı, sağlık bilgilerini anlaşılır hale getiren, hayatın doğal akışına entegre edilerek zaman tasarrufu sağlayan, dijital çağın gereklerine ve yetişkin eğitimine uygun, eğitimde sürekliliği sağlayan etkin ve yenilikçi bir yetişkin eğitim modelidir. 

Proje Merkez Toplum Sağlığı Merkezi Başkanlığı koordinatörlüğünde, Avusturya’ dan Dr. Taskiran & Dr. Varol Gruppenpraxis fur Allgemeinmedizin, Portekizden Braga Mobility Open ve Ascredno- Associação Social recreativa e desportiva de Nogueiró kuruluşları, Türkiye’ den ise İl Sağlık Müdürlüğümüz ve Orta Anadolu Eğitim Kültür ve Kalkınma Derneği kuruluşlarının ortaklığında yürütülmektedir. Proje Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir. 

Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü