31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü
29 Mayıs 2020


Bilindiği üzere Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), artan sigara tüketimine dikkat çekmek, tütün kullanımının sağlık etkilerini ve tütün kullanımını azaltmaya yönelik etkili politikaların altını çizmek, toplum bilincinin arttırılması amacıyla Dünyada her yıl, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü olarak çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

Sigara önemli bir halk sağlığı sorunu olarak çeşitli fiziksel, sosyal ve ekonomik yönden olumsuz sonuçlara yol açan ciddi bir bağımlılıktır. Sigara kullanımı, akciğer hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları gibi birçok hastalığa yol açmaktadır. Ayrıca sadece bireye değil, sigara dumanını soluyan diğer kişilere de ciddi zararlar vermekte, sigara ve diğer tütün ürünlerinin dumanına maruz kalan kişilerde de aynı hastalıklar görülmektedir. Sigara kullanımı gelişmiş ülkelerde alınan önlemler ve toplumun bilinçlenmesi sonucunda giderek azalma eğilimi göstermekteyken, gelişmekte olan ülkelerde sigara tüketimi artmaktadır.

Sigaranın neden olduğu kanser ölümlerine bakıldığında da sorunun ne kadar ciddi olduğu açık olarak görülmektedir. Bu yüzden sigara kullanımının önlenmesi çalışmalarının önemi her geçen gün artmaktadır.

Dünyada bir milyardan fazla insan yetişkin nüfusun 1/4'ü sigara kullanmakta olup, her yıl 5 milyondan fazla insan bu nedenle hayatını kaybetmektedir. Bu kayıplar nedeniyle, sigara kullanımının önlenmesi amacıyla özel günler ilan edilerek, halkın bilinçlendirilmesine katkı sağlanması amaçlanmaktadır. 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü de halkımızın bilinçlendirilmesine vesile olacak önemli bir gündür.

Bu kapsamda Müdürlüğümüz başta olmak üzere, İl Emniyet Müdürlüğü ve Kırıkkale Belediye Başkanlığı ekiplerimizin katılımları ile oluşturulan İl Tütün Kontrol Kurulu, “4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkındaki Kanun” kapsamında ilimizde eşzamanlı sigara denetimleri yaparak görev ve sorumluluklarını büyük bir özveri ile yerine getirmektedir. 

Ayrıca sigarayla mücadele kanser kontrolünün önemli bir basamağıdır. Ülkemiz sigarayla mücadele konusuna mevzuat ve kurumsal bazda destek veren nadir ülkelerdendir. Sigarayı bırakmak isteyenler, Müdürlüğümüze bağlı olarak faaliyet gösteren KETEM (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi)’nde 171 numaralı sigara bırakma hattını arayarak randevu almak suretiyle Sigara Bıraktırma Polikliniği’nde muayene olabilirler. 

İl Sağlık Müdürlüğü olarak amacımız, tütün ve tütün ürünleri ile mücadelede halkımızın bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesidir. Eğitim programlarının sadece belirli gün ve haftalarla sınırlı kalmayarak yıl boyunca planlanması ve tüm vatandaşlarımıza ulaşabilecek şekilde devam etmesidir. Güçlü bir iradeyle hissiyatınıza galip gelerek sigara alışkanlığından vazgeçebilir, kendiniz, çocuklarınız ve sevdiklerinizin sağlığı için sigarayı bırakabilirsiniz. 

Bu vesileyle tüm halkımızı; ülkemizde her yıl binlerce kişinin ölümüne sebep olan, sigara ve sigara mamullerinden uzak durmaya ve sigarayı bırakmaya davet ediyorum.

Dr. Murat AĞIRTAŞ
Kırıkkale İl Sağlık Müdürü