Akılcı İlaç Denetimleri
09 Mart 2020


Müdürlüğümüz Akılcı İlaç Koordinatörlüğü personelimiz tarafından ilimizde bulunan sağlık meslek liseleri 12. sınıf öğrencilerine yönelik Akılcı Antibiyotik kullanımı konusunda eğitim verildi. 

Akılcı ilaç kullanımı konularında eğitimlerinde verildiği seminerlerde personellerimiz tarafından öğrencilere afiş ve el broşürü dağıtımı yapılarak, çeşitli bilgilendirmelerde bulunuldu. Yapılan eğitimlerde doğru ilaç, doğru kişi, doğru miktarda ve doğru şekilde ilaç alımı, kişilerin kendiliğinden veya başka kişilere danışarak ilaç almamaları, başkalarına ilaç tavsiyesinde bulunulmaması konuları bilgiler verildi. Eğitimler belirli aralıklarla yılsonuna kadar devam edecektir. 

Bir yandan eğitimlere devam eden Akılcı İlaç Koordinatörlüğü personelimiz öte yandan eczanelerde denetlemelerde bulunmaya başlamışlardır. Bu kapsamda; ilimizde faaliyetlerini sürdüren eczanelerde 2020 yılı süresi boyunca reçetesiz antibiyotik, antidepresan ve kontrole tabi ilaç sayımları konularında denetlemeler yapacak olup, çeşitli uyarı ve önlemlerde bulunacaklardır. 

Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü 

 
  • Akılcı İlaç Denetimleri1.jpg
  • Akılcı İlaç Denetimleri2.jpg
  • Akılcı İlaç Denetimleri3.jpg
  • Akılcı İlaç Denetimleri4.jpg