15 Şubat Uluslararası Çocukluk Çağı Kanser Günü
14 Şubat 2020


Müdürlüğümüz diyetisyenleri tarafından 15 Şubat Uluslararası Çocukluk Çağı Kanser Günü nedeniyle Şehitler Ortaokulundaki öğrencilere yönelik eğitim verildi. 

Eğitimde; kanserin vücutta bir dokunun anormal şekilde çoğalmasıyla ortaya çıkan, çıktığı dokuyu harap eden ve ayrıca çevreye veya uzak dokulara da yayılabilen kötü huylu bir hastalık olduğu ifade eden Diyetisyen Elif ÖZER, 0 - 17 yaş arasında görülen kanser türlerine çocukluk çağı kanseri denildiğini belirtti. Dünyada yılda 160.000 çocuğun, Türkiye’de ise yaklaşık 3.000 kadar çocuğun kanser tanısı konduğunu sözlerine ekleyen ÖZER, Türkiye’de ve Dünyada çocukluk çağında en sık görülen hastalığın lösemi olduğunu, günümüzde gelişmiş ülkelerde dahi her 900 erişkinden birisinin çocukluk çağı kanserini geçirdiğini ve gerekli tedavilerle kurtulduğunu vurguladı. 

Erken Teşhisin Önemi
Kanser tanı ve tedavisinde kaydedilen önemli gelişmeler ile günümüzde çocukluk çağı kanserlerinin erken tanı alan olgularda sağ kalım oranlarının anlamlı olarak yüksek olduğu bilinmektedir. Bu tür hastaların erken tanı alabilmeleri, bu konuda eğitimin yaygınlaştırılması ile mümkün olmaktadır. Bu nedenle, bu hastalıklara ilişkin bulgu ve belirtilerin kişiler tarafından bilinmesi, hızla tanıya gidilmesi ve bu hastaların tam teşekküllü onkoloji merkezlerinde uzmanlar tarafından tedavilerinin yapılması, hastalıkla mücadelede başarıya ulaşılabilme açısından oldukça önem arz etmektedir.

Kanserden Korunma Yolları 
Sağlıklı, doğal ve düzenli beslenme
Fiziksel aktivitelerde bulunma
Çevresel kanser yapıcı maddelerden korunma
Radyasyondan ve manyetik alanlardan uzak durma
Kronik enfeksiyonlardan korunmadır. 

Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü 

  • 15 Şubat Uluslararası Çocukluk Çağı Kanser Günü 1.jpeg
  • 15 Şubat Uluslararası Çocukluk Çağı Kanser Günü 2.jpeg