Sağlıklı Hayat Merkezi Psiko-Sosyal Ünite Ruh Sağlığı Birimi
22 Ocak 2020


Sağlıklı Hayat Merkezi; sağlıklı yaşam tarzını teşvik etmek, sağlığa yönelik risklerden toplumumuzu korumak, sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam alışkanlıkları kazandırmak için kurulmuş bir merkezdir. 

Kırıkkale’de 2014 yılında kurulan Sağlıklı Hayat Merkezi, yılda ortalama 20-25 bin kişiye hizmet verilmektedir. Merkezimizde Diyetisyenlik Hizmetleri, Psiko-Sosyal Destek Hizmetleri, Kanser Taramaları, Çocuk Gelişimine Yönelik Hizmetler, Sigara Bıraktırma, Evlilik Öncesi Danışmanlık, Aile Danışmanlığı, Gebe Bilgilendirme Hizmetleri, Kadın Ve Üreme Sağlığı Hizmetleri, Tansiyon Ölçümü ve Enjeksiyon-Pansuman hizmetleri verilmektedir.

Ruh Sağlığı Birimi 

Sağlıklı hayat merkezinde, psikososyal ünite içerisinde bulunan Ruh Sağlığı Biriminde iki psikolog görev yapmaktadır. Koruyucu ve önleyici ruh sağlığı hizmetleri kapsamında halka hizmet vermekte olan birimde 18-70 yaş arası herkes başvurabilmekte olup birim ergenlikten yaşlı ruh sağlığına kadar geniş bir kesime hizmet vermektedir. Birimimizde danışanların ruh sağlığının değerlendirmesini yapılmakta ve danışmanlık hizmeti verilmektedir. 

Genel olarak; Sınav stresi, Kaygılar, Okul Problemleri, Çökkün Duygu Durum, Performans Kaygıları, Stres ve Stresle Başa Çıkma, Kayıp ve Boşanma Sonrası Danışmanlık, Obezite, Sigara Bırakma, Kanser hastaları ve yakınları için destek, Öfke Kontrolü, İletişim Becerileri, Zaman Yönetimi, Problem Çözme Becerileri, Takıntılar İnternet, Sosyal Medya ve Bilgisayar Bağımlılığı gibi konularda psikososyal destek verilmektedir.

2019 Ocak ve Aralık ayları arasında birimimizde toplamda 1073 görüşme gerçekleştirilmiş ve 1400 kişiye farklı konularda eğitim verilerek destek olunmuştur. 

Psiko-Sosyal Ünite Ruh Sağlığı konularında destek almak isteyen vatandaşlarımızı Fabrikalar Mahallesi 25. Sokak No: 3 (Eski Tıp Fakültesi Hastanesi Binası) Kırıkkale adresindeki Sağlıklı Hayat Merkezine davet ediyoruz.

Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü 

Sağlıklı Hayat Merkezi Psiko-Sosyal Ünite Ruh Sağlığı Birimi 1.jpg