Sağlıklı Gülüşlerin Mimarları; Gününüz Kutlu Olsun
22 Kasım 2019


Ülkemizde her yıl 22 Kasım Diş Hekimliği Günü, 21-27 Kasım ise Diş Hekimleri Haftası olarak kutlanmaktadır.

Sağlıklı bir yaşam ağız ve diş sağlığıyla başlar. Ağız ve diş sağlığı bireyin vücut sağlığını doğrudan etkilemektedir. Ağız ve diş sağlığı korunmadığında birçok hastalık da beraberinde gelir. Diş çürükleri ile dişeti hastalıkları; kalp-damar hastalıkları, kronik solunum yolları hastalıkları, mide-bağırsak hastalıkları, yüksek tansiyon, kemik erimesi, şeker hastalığı ve kadınlarda erken doğum gibi hastalık riskleri artmaktadır. Bu ve buna benzer hastalıkların ilk ve en önemli belirtileri ağızda görüldüğü için ağız ve diş muayenelerinin düzenli aralıklarla yapılması önem arz etmektedir.

Ağız ve diş sağlığının, genel sağlığımızın önemli bir parçası olması nedeniyle düzenli diş hekimi kontrolleri ve koruyucu diş hekimliği uygulamalarının bir yaşam tarzı olarak benimsenmesi bakanlığımızın temel hedefi arasında yer almaktadır. Bu hedefe ulaşabilmek için İl Sağlık Müdürlüğü olarak bizlerde ağız ve diş sağlığının öneminin anlaşılması ve toplum bilincinin arttırılmasına yönelik çalışmalar yapmaktayız. Bu kapsamda ilimizde anasınıfı ile ilkokul öğrencilerine yönelik okullarında ağız ve diş sağlığı eğitimi verilmekte, florvernik uygulaması yapılmakta ve bütün öğrencilerimize Sağlık Bakanlığımızın diş fırçası ve diş macunu seti dağıtmaktayız. 

Bu vesile ile toplumumuzun ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlendirilmesi, bireylerin ağız ve diş sağlığının korunması ve iyileştirilmesinde, her türlü bakım ve tedavinin gerçekleştirilmesinde, kişilerin yaşam kalitesini artırmak için büyük bir özveriyle çalışan, sağlıklı gülüşlerin mimarı olan, tüm diş hekimlerimizin 22 Kasım Diş Hekimliği Gününü kutlar, sağlıklı günler dilerim.

Dr. Murat AĞIRTAŞ
Kırıkkale İl Sağlık Müdürü