UMKE 9. Bölge İlleri Eğitim ve Tatbikat Kampı Kırıkkale’de Gerçekleştirildi
14 Kasım 2019


Dünyada ve Ülkemizde meydana gelen afet ve olağan dışı durumlara karşı UMKE personelinin eğitimi amacıyla 9. Bölge illeri ile işbirliği içerisinde Bakanlığımız Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünün onayları dahilinde, İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı Sağlık Hizmetleri Başkanlığı Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Birimi tarafından 12-14 Kasım 2019 tarihleri arasında 9.Bölge UMKE İlleri Eğitim ve Tatbikat Kampı düzenlendi. 

Kırıkkale’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen programa Ankara, Kırşehir, Çankırı, Çorum, Kastamonu ve Yozgat illerinden 150 UMKE gönüllüsü katıldı. Kent Ormanında 12-14 Kasım 2019 tarihleri arasında yapılan kampta katılımcılara Temel Yaşam Desteği, Triaj, Hasta Taşıma Teknikleri, Havayolu ve Açma Teknikleri, Crush Sendromu, Multiple Travmalı Hastaya Yaklaşım, Afet Psikolojisi ve Afetlerde Hayatı İdame ettirme konularında teorik ve pratik eğitim verildi. 

Eğitimin son günü MKEK Hurda İşletme Müdürlüğünde genel tatbikat düzenlendi ve desteklerinden dolayı kurumlara plaket verildi. AFAD, itfaiye, Emniyet 112 Acil Servis ekiplerin destek verdiği tatbikatta senaryo gereği Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer (KBRN) şüphesi olan bir trafik kazasına müdahale edildi. Bir diğer senaryoda ise ekipler, bir otomobilde meydana gelen patlamaya müdahale ederek, yaralıları kurtarıldı.

Vali Yardımcımız Mehmet Ercan ASLANTAŞ yaptığı konuşmada UMKE personelinin gönüllü kişilerden oluşmasını takdir ettiğini ve bu tür tatbikatların yaşanılabilecek afetlere hazırlık aşamasında önemli olduğunu vurgulayarak tüm ekiplere başarılar diledi.

İl Sağlık Müdürümüz Dr. Murat AĞIRTAŞ yaptığı konuşmada, “UMKE Yurtiçi ve Yurtdışında meydana gelebilecek afet ve acil durumlarda acil sağlık hizmetine ihtiyaç duyan kazazede/afetzedelere olay yerinde başlayarak ambulansa veya bir sağlık tesisine nakil edilinceye kadar geçen süre içerisinde medikal kurtarma ve acil sağlık hizmeti sunmak üzere, gerekli temel ve ileri eğitimleri almış ve ihtiyaca uygun olarak donatılmış, ekibe giriş işlemlerinde de gönüllülük esası temeline dayalı sağlık personelinden oluşan medikal kurtarma ekibidir. 

Ülkemizde yaşanan yüzyılın depremi olarak nitelendirilen Marmara Depremi sonrasında ve bir daha olması muhtemel afetlerde yaralı sayılarını ve ölümleri azaltmak amacıyla Afetlerde Sağlık organizasyonu kapsamında Sağlık Bakanlığı tarafından ilk olarak 11 Bölge ilinde UMKE Ekiplerini kurulmuştur. Ardından yapılan temel eğitimlerle UMKE yapılanması ülkemiz geneline yayılarak 81 ilde faaliyete geçmiştir.2010 yılından sonra UMKE yapılanması 21 bölge’ ye ayrılmış olup, ilimiz Ankara, Kırıkkale, Kırşehir, Yozgat, Çorum, Çankırı ve Kastamonu illerinden oluşan 9. Bölgede bulunmaktadır.

2005 yılında ilimizde UMKE ekipleri kurulmuş, gerekli olan UMKE Temel Eğitimleri personellere verilmiştir. Bu oluşumda görev alan personelimiz kendi asıl görevlerinin yanında UMKE de gönüllü olarak görev almaktadır. İlimiz UMKE personelleri Triaj, Dağcılık, Kampçılık, İleri Yaşam Desteği (Hipovolemik Şok, Crush Sendromu, Multiple Travma ve Çoklu Trafik Kazaları),Travma Resüsitasyonu, KBRN, Olay Yeri Değerlendirme ve Yönetimi, Hasta Taşıma Teknikleri eğitimlerini başarı ile almış olup gerek yurtiçi gerek yurtdışı birçok görevlere katılmaktadır.

- 2009 ve 2010 yılarında Irak-Musul’dan hasta ve yaralı nakli
- 2011 yılında Van depremi
- 2012 -2013 Somali insani yardım, Suriye-Cerablus kentine Sahra Hastanesi kurulumu ve son yıllarda da Güneydoğu sınırımızda düzenli olarak görev almıştır. 

Aynı zamanda ilimizde yaşanan çoklu trafik kazalarında, kış aylarında kötü hava koşullarında ve ilimizde bulunan rafineri ve silah fabrikalarında olası bir tehlikeye karşı 94 personeli ile her zaman hazır beklemektedir. Bu kapsamda 12-13-14 Kasım 2019 tarihlerinde Bölge illerimizin katılımıyla ilimizde Bölge Eğitim ve Tatbikat Kampı düzenlenmiştir. Söz konusu kamp kapsamında bölge illerinden gelen ve ilimizden katılan 150 UMKE gönüllüsü ile teorik ve pratik eğitimler yapılmıştır. Eğitim ve Tatbikat kampımızın son gününde tüm bölge illerinin katılımıyla birlikte ilimiz AFAD, İtfaiye, Emniyet ve 112 ekiplerimiz ile gerçekleştireceğimiz genel tatbikatta sağlamış olduğu desteklerinden dolayı tüm paydaş kurumlara teşekkür eder ülkemiz adına afetsiz yıllar dilerim” dedi. 

 • UMKE 9. Bölge İlleri Eğitim ve Tatbikat Kampı Kırıkkale’de Gerçekleştirildi (1).JPG
 • UMKE 9. Bölge İlleri Eğitim ve Tatbikat Kampı Kırıkkale’de Gerçekleştirildi (10).JPG
 • UMKE 9. Bölge İlleri Eğitim ve Tatbikat Kampı Kırıkkale’de Gerçekleştirildi (11).JPG
 • UMKE 9. Bölge İlleri Eğitim ve Tatbikat Kampı Kırıkkale’de Gerçekleştirildi (12).JPG
 • UMKE 9. Bölge İlleri Eğitim ve Tatbikat Kampı Kırıkkale’de Gerçekleştirildi (13).JPG
 • UMKE 9. Bölge İlleri Eğitim ve Tatbikat Kampı Kırıkkale’de Gerçekleştirildi (14).JPG
 • UMKE 9. Bölge İlleri Eğitim ve Tatbikat Kampı Kırıkkale’de Gerçekleştirildi (15).JPG
 • UMKE 9. Bölge İlleri Eğitim ve Tatbikat Kampı Kırıkkale’de Gerçekleştirildi (16).JPG
 • UMKE 9. Bölge İlleri Eğitim ve Tatbikat Kampı Kırıkkale’de Gerçekleştirildi (17).JPG
 • UMKE 9. Bölge İlleri Eğitim ve Tatbikat Kampı Kırıkkale’de Gerçekleştirildi (18).JPG
 • UMKE 9. Bölge İlleri Eğitim ve Tatbikat Kampı Kırıkkale’de Gerçekleştirildi (19).JPG
 • UMKE 9. Bölge İlleri Eğitim ve Tatbikat Kampı Kırıkkale’de Gerçekleştirildi (2).JPG
 • UMKE 9. Bölge İlleri Eğitim ve Tatbikat Kampı Kırıkkale’de Gerçekleştirildi (20).JPG
 • UMKE 9. Bölge İlleri Eğitim ve Tatbikat Kampı Kırıkkale’de Gerçekleştirildi (21).JPG
 • UMKE 9. Bölge İlleri Eğitim ve Tatbikat Kampı Kırıkkale’de Gerçekleştirildi (22).JPG
 • UMKE 9. Bölge İlleri Eğitim ve Tatbikat Kampı Kırıkkale’de Gerçekleştirildi (23).JPG
 • UMKE 9. Bölge İlleri Eğitim ve Tatbikat Kampı Kırıkkale’de Gerçekleştirildi (24).JPG
 • UMKE 9. Bölge İlleri Eğitim ve Tatbikat Kampı Kırıkkale’de Gerçekleştirildi (25).JPG
 • UMKE 9. Bölge İlleri Eğitim ve Tatbikat Kampı Kırıkkale’de Gerçekleştirildi (3).JPG
 • UMKE 9. Bölge İlleri Eğitim ve Tatbikat Kampı Kırıkkale’de Gerçekleştirildi (4).JPG
 • UMKE 9. Bölge İlleri Eğitim ve Tatbikat Kampı Kırıkkale’de Gerçekleştirildi (5).JPG
 • UMKE 9. Bölge İlleri Eğitim ve Tatbikat Kampı Kırıkkale’de Gerçekleştirildi (6).JPG
 • UMKE 9. Bölge İlleri Eğitim ve Tatbikat Kampı Kırıkkale’de Gerçekleştirildi (7).JPG
 • UMKE 9. Bölge İlleri Eğitim ve Tatbikat Kampı Kırıkkale’de Gerçekleştirildi (8).JPG
 • UMKE 9. Bölge İlleri Eğitim ve Tatbikat Kampı Kırıkkale’de Gerçekleştirildi (9).JPG