14 Kasım Dünya Diyabet Günü
14 Kasım 2019


Diyabet, Dünya’da ve ülkemizde sıklığı gittikçe artan önemli bir kronik hastalıktır. Yol açtığı komplikasyonlar ve eşlik eden hastalıklar dolayısıyla ciddi morbidite ve mortaliteye sahiptir. İnsan ve toplum sağlığını tehdit etmesi yanında gerek bireylere gerekse de ülkelere önemli bir mali yük getirmesi nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir.


Ülkemizde diyabet prevalansı %13.7’dir ve toplumumuzun çok önemli bir kısmı obezite ve prediyabet nedeniyle diyabet açısından risk altındadır. Hala diyabetle yaşayan 2 kişiden 1’i tanı almamıştır ve bu bireylerin çoğu Tip 2 diyabetlidir. Tüm dünyada olduğu gibi ilimizde de diyabet tanısı alan kişi sayısı hızla artmaktadır. 

2011 yılından itibaren bakanlığımız tarafından toplumda diyabet farkındalığını arttırarak, gelecek nesilleri diyabetten korumayı ve tanı alan hastalara sunulan diyabet bakım kalitesinin yükseltilmesini, komplikasyonların ve diyabete bağlı ölümlerin azaltılmasını amaçlayan  “Türkiye Diyabet Programı 2015-2020”  uygulanmaktadır. Dünya Diyabet Günü 2018 ve 2019 yılları teması Diyabet ve Aile’dir.

Bu kapsamda halkımızda farkındalık oluşturmak amacıyla İl Sağlık Müdürlüğümüz ve Kırıkkale Üniversitesi Endokrinoloji Ana Bilim Dalı Başkanlığı ile birlikte ‘14 Kasım Diyabet Günü’ etkinliği yapılmıştır. Etkinlikte Hüseyin Kahya Parkından başlanarak Zafer Caddesinde yürüyüş yapılarak, Hüseyin Kahya Parkında açılan stantta Tıp Fakültesi öğrencileri tarafından vatandaşlarımıza şeker ölçümü yapılmış olup, diyabetle beslenme konusunda bilgiler verilmiştir.

Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü 

  • 14 Kasım Dünya Diyabet Günü (1).JPG
  • 14 Kasım Dünya Diyabet Günü (2).JPG
  • 14 Kasım Dünya Diyabet Günü (3).JPG
  • 14 Kasım Dünya Diyabet Günü (4).JPG
  • 14 Kasım Dünya Diyabet Günü (5).JPG
  • 14 Kasım Dünya Diyabet Günü (6).JPG
  • 14 Kasım Dünya Diyabet Günü (7).JPG
  • 14 Kasım Dünya Diyabet Günü (8).JPG


Diyabet Günü ile ilgili video ve broşürler için lütfen TIKLAYINIZ