11-17 Kasım Antibiyotik Farkındalık Haftası
11 Kasım 2019     Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de akılcı olmayan ilaç kullanımı ve antibiyotik direnci halk sağlığını etkileyen önemli sorunlardan biridir. Akılcı olmayan ilaç kullanımı antibiyotiklere karşı direnç gelişmesine, hastalıkların tekrarlamasına ya da uzamasına, yan etki görülme sıklığı ve şiddetinin artmasına sebep olur. Buna bağlı olarak hastaların tedaviye olan uyumunu azaltabilir ve sonuç olarak tedavi maliyetlerinin yükselmesine neden olabilir. 

     DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından antibiyotik direnci konusunda farkındalık oluşturulması, iyi uygulamaların teşvik edilmesi amacı ile 11-17 Kasım'ı içine alan hafta "Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası" olarak belirlenmiştir. 

     Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü ve Hastanelerimizde akılcı ilaç ve antibiyotik kullanımı hakkında farkındalık yaratmak amacı ile eğitimler ve bilgilendirmeler yapılmaktadır. Eğitim ve bilgilendirmeler okullardaki öğrencilere,  kamu personellerine, hasta bekleme salonlarında bulunan hasta ve yakınlarına, cami cemaatlerine gerçekleştirilmektedir. 

     Bu eğitimlerde akılcı ilaç kullanımı hakkındaki afiş ve el broşürlerinin dağıtımları yapılmaktadır. Yapılan eğitimlerde doğru ilaç, doğru kişi, doğru zamanda, doğru miktarda ve doğru şekilde ilaç alımının önemli olduğu, kendiliğinizden ya da başkalarına danışarak ilaç alınmaması ve başkalarına ilaç tavsiyesinde bulunulmaması konuları vurgulanmaktadır. 

     Bu kapsamda Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü Akılcı İlaç İl Koordinatörlüğü Başkanlığınca Müdürlüğümüze bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışan sağlık personeline yönelik influenza benzeri hastalık yönetimi ve akılcı antibiyotik kullanımı hakkında bilgilendirme toplantıları yapılmaktadır. 

ANTİBİYOTİKTE DEĞİL SAĞLIĞINIZDA ISRARCI OLUN! 
HEKİME DANIŞMADAN İLAÇ KULLANMAYIN! 
ÇOK İLAÇ DEĞİL DOĞRU İLAÇ İYİLEŞTİRİR!


Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü