1-7 Kasım Disleksi Farkındalık Haftası
07 Kasım 2019


Her yıl 1-7 Kasım “Disleksi Farkındalık Haftası” olarak kutlanmaktadır. Bu kapsamda ilimizde İl Sağlık Müdürlüğü olarak, halkımızla iç içe bulunan tüm aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına yönelik disleksi ve çeşitli konularda Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi Konferans Salonunda, Psikolog Esra BAKÇEPINAR, Psikolog Tuğçe KIZILAKÇA, Sosyal Hizmet Uzmanı Büşra Nur ALTAŞ ve Çocuk Gelişimci Başak ÇELİK tarafından hizmet içi eğitim verilmiştir. İki gün süren eğitimlere yoğun bir katılım olmuştur.

Bilindiği üzere öğrenme, en yalın anlamda bilginin kazanılması olarak tanımlanırsa, bireyin bilgiyi kazanırken zorlanması sonucunda ortaya çıkan sorunlara da öğrenme güçlüğü denebilir. Özgül öğrenme güçlüğü eğitim sistemiyle ilişkili bir kavram olduğundan ilköğretim döneminde belirtileri ortaya çıkmakta ve böylelikle tanı  konulabilmektedir. 

Özgül öğrenme güçlüğü yaşayan bir çocuğun zekası normal ya da normalin üstündedir. Ruhsal bir hastalığı ve duyusal bir özrü olmaması ve iyi eğitim almasına rağmen dinleme, konuşma, okuma, yazma, akıl yürütme ile matematik becerilerinde yaşıtlarına ve zekasına oranla düşük başarı göstermektedir.

Özgül öğrenme güçlüğünün alt tipleri olarak; okuma güçlüğü (disleksi), yazılı anlatım güçlüğü (disgrafi) ve sayısal güçlük (diskalkuli) belirtilebilir. 

Özgül öğrenme güçlüğünün herhangi bir tıbbi tedavisi yoktur ve yaşam boyu süren bir bozukluktur. Erken tanılanması ve sonrasında da uygun şekilde eğitimle gerekli uyarlamaların yapılarak bireyin bu durumdan en az şekilde etkilenmesi sağlanmalıdır. Unutulmamalıdır ki, DİSLEKSİ hastalık değil, öğrenme şekillerindeki farklılıktır.

Dr. Murat AĞIRTAŞ
İl Sağlık Müdürü