Kanserden Değil, Geç Kalmaktan Korkun!
06 Kasım 2019Meme kanseri, ülkemizde kadınlarda en sık görülen kanserdir. Erken evrede tespit edilmesi mümkün olan bu kanser ile mücadelede, toplumun bilgilendirilip, bilinçlendirilmesi önemlidir. Bu amaçla 2004 yılından beri “Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri” yurt genelinde düzenlenmektedir.

Meme kanseri ileri dönemlere gelene kadar belirti vermeyebilir. Meme kanserine erken dönemde tanı konması, tedavinin başarıya ulaşma ve hayatta kalma şansını arttırmaktadır. Erken teşhiste en önemli faktör, kişinin bu konuda bilinçlenmesidir. Erken tanı için şu yöntemler uygulanmaktadır;

20-40 yaş arası: ayda bir kendi kendine meme muayenesi yapılmalıdır. Meme kanseri belirtilerden biri görüldüğünde vakit geçirmeden doktora başvurulmalıdır. Ayrıca iki yılda bir doktora meme muayenesi için gidilmeli ve 40-69 yaş arası kadınlar iki yılda bir mamografi çektirilmelidir. 

İlimizde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezinde (KETEM) ve Mobil Kanser Tarama Aracımızda ücretsiz olarak mamografi çekilmekte; ayrıca kendi kendine meme muayenesi eğitimleri ve broşürleri de ücretsiz olarak verilmektedir.

Ay boyunca yapılan bilinçlendirme etkinlikleri kapsamında halkımızın kanser konusunda farkındalığının artırılması için 13.10.2019 tarihinde oynanan ilimiz futbol takımımız Kırıkkale Büyük Anadolu Spor – Keçiören Bağlum Spor maçı öncesinde “Kansersiz Yaşam Elinizde, Kanserden Korunabilirsiniz” sloganlı pankartla sahaya çıkmışlardır. Duyarlılıklarından dolayı Kırıkkale Büyük Anadolu Spor takımına teşekkür ederiz. 

                                                                                                                                                                   Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü

  • Kanserden Değil, Geç Kalmaktan Korkun 1.jpeg
  • Kanserden Değil, Geç Kalmaktan Korkun 2.jpeg
  • Kanserden Değil, Geç Kalmaktan Korkun 3.jpeg
  • Kanserden Değil, Geç Kalmaktan Korkun 4.jpeg