12 Ekim Dünya Artrit Günü
07 Kasım 2019

12 ekim artrit günü copy.jpg
Eklem boşluğunun iltihaplanması olan artrit; klinikte şişlik, hassasiyet, kızarıklık, ağrı, ısı artışı, hareket bozukluklarının bir veya birkaç ile kendini gösterebilir. Eklem çevresinde bulunan kas, tendon kemik ligamentlerin iltihaplanmasında ise daha lokal ağrı ve şişlik mevcuttur. 

Artritler hızlı sinsi başlangıç tekli veya çoklu eklem tutulumu inflamaluar (enfeksiyon, kristal artropati, romatizmal) noninflamatuar costeoartrit travma, tümör, eklemin yapısal bozuklukları, eklem içi kanama oluşuna veya kronik oluşuna, simetrik – asimetrik oluşuna, gezici veya aralıklarla tekrar etmesine göre çok çeşitli şekilde sınıflandırılabilmektedir. 

Romatizmal ve kronik artritlerde yorgunluk, kırgınlık gibi yapısal bozukluklar, göz-cilt bulguları eşlik edebilir. Tekrarlayan artritler sonucu eklem ve eklem çevresinde şekil bozuklukları, kas güçsüzlüğü, doku kaybı gelişebilir. 

Artritler enfeksiyon kaynaklı olduğunda hayatı tehdit edici olabileceği gibi günlük iş gücü kaybı ve uzun dönemde kalıcı sakatlıklara neden olmasından dolayı önemli bir toplum sağlığı problemidir. 

Dr. Fatih YAZAR 
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı