Bebek Dostu Eğitim Programı
06 Kasım 2019


Bebek Dostu Eğitim Programı kapak.JPG
Müdürlüğümüze bağlı Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Çocuk Ergen Kadın ve Üreme Sağlığı Birimi eğitmenlerimiz tarafından Toplum Sağlığı Merkezi ile İlçe Devlet Hastanelerinde görevli belirlenen personele yönelik Anne Sütü ile Beslenmede Danışmanlık Eğitimi verildi. 

Hatalı anne sütü uygulamalarının önlenmesi, emzirmenin korunması, özendirilmesi ve desteklenmesine yönelik olarak, Bakanlığımızca 1991 yılından beri  “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı" yürütülmektedir. Program kapsamında; güncel bilgilerle eğitilmiş sağlık personeli ile gebeliklerinden itibaren anne adaylarını ve anneleri anne sütü ve emzirme konusunda bilgilendiren, bebeklerini nasıl emzirecekleri konusunda yardımcı olan sağlık kuruluşlarımız “Bebek Dostu” unvanı almaktadırlar. 

"Bebek Dostu Aile Hekimliği Birimi" ile ilgili olarak 16 Mayıs 2017 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan “Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile tüm Aile Hekimleri Birimleri (AHB) için "Bebek Dostu" unvanı sınıflama kriterlerine dâhil edilmiştir. 2014 yılında gerekli kriterleri sağlayarak Altın Bebek Dostu il unvanını almaya hak kazanan ilimizde müdürlüğümüz bünyesinde Çocuk Ergen Kadın Ve Üreme Sağlığı Birimi personeli tarafından hizmet içi ve halk eğitimleri verilmektedir. 

Bu kapsamda her Toplum Sağlığı Merkezi ile her İlçe Devlet Hastanesinde görevli iki sağlık personeline belirli aralıklarla Anne Sütü ile Beslenmede Danışmanlık Eğitimi almaktadırlar. 

Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü

  • Bebek Dostu Eğitim Programı1.jpg
  • Bebek Dostu Eğitim Programı2.jpg
  • Bebek Dostu Eğitim Programı3.jpg
  • Bebek Dostu Eğitim Programı4.jpg