3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü
06 Kasım 2019

3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü olması nedeniyle vatandaşlarımızı bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Günümüzde toplumun fiziksel aktivite konusunda bilgi düzeyinin yetersiz olması, fiziksel aktivitenin sağlık için öneminin yeterince anlaşılamaması ve giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi, toplumda obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz gibi kronik hastalıkların görülme sıklığını arttıran önemli nedenlerden biri olmuştur. Fiziksel hareketsizlik dünya genelindeki ölümlerin dördüncü önde gelen risk faktörü olarak belirlenmiştir.

Bu yıl 3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü Etkinliği, çocukluk çağı obezitesini ön plana çıkaracak konsept çerçevesinde hazırlanmıştır.
 
Obeziteye neden olduğu bilinen çok sayıda faktör içinde, aşırı ve yanlış beslenme ve fiziksel aktivite yetersizliği en önemli nedenler olarak kabul ediliyor.Bu faktörlerin yanı sıra genetik, çevresel, nörolojik, fizyolojik, biyo-kimyasal,sosyo – kültürel, psikolojik pek çok faktör birbiriyle ilişkili olarak obezite oluşumuna neden oluyor. Şişmanlık yalnız vücutta aşırı yağ toplanması değil, çeşitli metabolizma ve kalp-damar hastalıklarına sebebiyet veren, şeker hastalığı için risk oluşturan bir durumdur.Bununla mücadele,bilinçli olma ve örgütlenmeyle mümkündür.

Toplumun büyük bir çoğunluğunda fiziksel aktivite, “spor” kelimesi ile eşanlamlı olarak algılanmaktadır. Oysa fiziksel aktivite, günlük yaşam içinde kas ve eklemlerin kullanılarak enerji harcaması ile gerçekleşen, kalp ve solunum hızını artıran ve farklı şiddetlerde yorgunlukla sonuçlanan aktiviteler olarak tanımlanmaktadır. Bu kapsamda spor aktivitelerinin yanı sıra egzersiz, oyun ve gün içinde yapılan çeşitli aktiviteler de fiziksel aktivite olarak kabul edilmektedir.
 
Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı'nın B.6 başlığının içeriği toplumun fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılmasına yönelik aktiviteleri kapsamaktadır. Fiziksel aktivitenin sağlığın koruyucu ve geliştirici etkisinin görülebilmesi için günlük aktivitelerin yanı sıra  yetişkin yaş grubunda haftanın 5 (beş) günü en az 30 dakika; 5-17 yaş grubu için ise günde en az 60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalıdır. (Orta şiddette fiziksel aktivite, solunum veya kalp atış hızında küçük artışlara neden olan orta düzeyde fiziksel efor gerektiren fiziksel aktivitedir. Bunu şu şekilde tanımlayabiliriz; yapılan aktivite esnasında kişi konuşabilir fakat şarkı söyleyemez. Tempolu yürüyüş bu aktivitelere en iyi örneklerden birisidir.)
 
Yürüyüşü günlük aktiviteleriniz içerisine kolayca yerleştirebilirsiniz.
Gün içerisinde toplu taşıma aracı kullanıyorsanız ineceğiniz yerden bir–iki durak önce inip yürüyebilir veya arabanızı gideceğiniz yerin önüne değil birkaç sokak uzağa park ederek gideceğiniz yere yürüyebilirsiniz.
Size en yakın yürüyüş yollarından veya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne ait spor tesislerinden faydalanabilirsiniz.
Tek başınıza egzersiz yapmaktan hoşlanmıyorsanız arkadaşlarınızla yürüyüş grupları oluşturabilirsiniz.
Yürüyüşü ailece birlikte zaman geçireceğiniz keyifli bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz. 
 
“Günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmek sağlıklı bir yaşamın ilk adımıdır.”
Fiziksel aktiviteden daha fazla yarar elde edebilmek ve sağlığı koruyup geliştirebilmek için düzenli olarak yapılmalı ve yaşamın bir parçası haline getirilmelidir.
 
1991 yılından bu yana, her yıl Ekim ayında, Dünya Yürüyüş Günü kutlanmaktadır. Ülkeler farklı günler de belirleyebilmektedir. Ülkemizde de her yıl 3-4 Ekim de kutlanmakta olan Dünya Yürüyüş Günü gündelik hayatımızın içine fiziksel aktiviteyi entegre etmeyi amaçlamaktadır.

Dr. Murat AĞIRTAŞ
İl Sağlık Müdürü

 • 3-4 EKİM DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ (1).JPG
 • 3-4 EKİM DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ (10).JPG
 • 3-4 EKİM DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ (11).JPG
 • 3-4 EKİM DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ (12).JPG
 • 3-4 EKİM DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ (13).JPG
 • 3-4 EKİM DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ (14).JPG
 • 3-4 EKİM DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ (15).JPG
 • 3-4 EKİM DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ (16).JPG
 • 3-4 EKİM DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ (17).jpg
 • 3-4 EKİM DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ (18).JPG
 • 3-4 EKİM DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ (2).JPG
 • 3-4 EKİM DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ (3).JPG
 • 3-4 EKİM DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ (4).JPG
 • 3-4 EKİM DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ (5).JPG
 • 3-4 EKİM DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ (6).JPG
 • 3-4 EKİM DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ (7).JPG
 • 3-4 EKİM DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ (8).JPG
 • 3-4 EKİM DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ (9).JPG