Beslenme Dostu Okul Programı
06 Kasım 2019


     “Beslenme Dostu Okullar Girişimi” T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ile T.C. Sağlık Bakanlığı arasında 21.01.2010 tarihinde imzalanan protokol ile ülkemizde başlatılmıştır.

     Programın amacı, ülke genelinde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okulların sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında teşvik edilmesi ve bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi ile okul ortamı öğrenci sağlığının geliştirilmesi hedeflenmektedir.

     Bu hedef doğrultusunda ilk olarak Beslenme Dostu Okul Planı hazırlamak için “Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam Ekibi” kurulmaktadır. Kurulan ekip amaç, hedef ve etkinlikleri belirlemektedir. Eğitim faaliyetlerini ve farkındalığın arttırılması amacıyla öğrenciler, veliler ve okul çalışanlarına yönelik eğitim, yarışma vb. etkinlikler düzenlenmekte, öğrencilerin boy kilo ölçümleri yapılarak veliler bilgilendirilmekte, destekleyici okul çevresi oluşturmaya yönelik fiziki koşullar düzenlenmektedir. Okul içinde varsa yemekhane ve kantin hizmeti değerlendirilerek, tüm kriterler göz önüne alınarak 100 puan üzerinden 75 ve üzeri alan ve Beyaz Bayrak sahibi okullar sertifika almaya hak kazanmaktadır.

     Bu kapsamda geçtiğimiz eğitim-öğretim yılında özveri ile çalışarak Beslenme Dostu Okul sertifikası almaya hak kazanan okullara Kırıkkale Atatürk Anadolu Lisesinde düzenlenen törende Milli Eğitim müdürlüğünden Müdür yardımcısı Hüdaverdi DEMİR ve İl Sağlık Müdürlüğünden Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Hakan KILIÇ ve Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Ümit HAFÇI tarafından Beyaz Bayrak sahibi 12 okula sertifikaları takdim edilmiştir. 2019-2020 Eğitim Öğretim yılında ortak gerçekleştirilecek faaliyetler görüşülerek, Beyaz Bayrak sertifikası olan 120 okulun Beslenme Dostu sertifikası almaları için çalışmalara hız verilmesi kararlaştırılmıştır. 

     Beslenme Dostu Okul sertifikası almaya hak kazanan okullarımıza teşekkür eder, ilimizdeki diğer tüm okullarımıza örnek olmasını dileriz.

Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü 

  • Beslenme Dostu Okul Programı1.jpg
  • Beslenme Dostu Okul Programı2.jpg
  • Beslenme Dostu Okul Programı3.jpg
  • Beslenme Dostu Okul Programı4.jpg