31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü
07 Kasım 2019


        Bilindiği üzere Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), artan sigara tüketimine dikkat çekmek, tütün kullanımının sağlık etkilerini ve tütün kullanımını azaltmaya yönelik etkili politikaların altını çizmek ve toplum bilincinin arttırılması amacıyla dünyada her yıl, Dünya Tütünsüz Günü olarak ilan edilen 31 MAYIS GÜNÜ tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de dolayısıyla İlimizde de bir takım etkinliklerle kutlanmaktadır.

 “4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkındaki Kanun” doğrultusunda İl Tütün Kontrol Kurulu olarak görevlerini yapan; İlimizde İl Sağlık Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü ve Belediye Başkanlığı katılımlarıyla gerçekleştirilen eşzamanlı sigara denetimleri büyük bir hızla devam etmektedir.  

      Sigara önemli bir halk sağlığı sorunu olarak çeşitli fiziksel, sosyal ve ekonomik yönden olumsuz sonuçlara yol açan ciddi bir bağımlılıktır. Sigara kullanımı, akciğer hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları gibi birçok hastalığa yol açmaktadır. Ayrıca  sadece bireye değil, sigara dumanını soluyan diğer kişilere de ciddi zararlar vermekte, sigara ve diğer tütün ürünlerinin dumanına maruz kalan kişilerde de aynı hastalıklar görülmektedir. Sigara kullanımı gelişmiş ülkelerde alınan önlemler ve toplumun bilinçlenmesi sonucunda giderek azalma eğilimi göstermektedir. Oysa gelişmekte olan ülkelerde sigara tüketimi artmaktadır.

      Sigaranın neden olduğu kanser ölümlerine bakıldığında da sorunun ne kadar ciddi olduğu açık olarak görülmektedir. Bu yüzden sigara kullanımının önlenmesi çalışmalarının önemi her geçen gün artmaktadır.

        Dünyada bir milyardan fazla insan yetişkin nüfusun 1/4'ü sigara kullanmakta olup, her yıl 5 milyondan fazla insan bu nedenle hayatını kaybetmektedir. Bu kayıplar nedeniyle, sigara kullanımının önlenmesi amacıyla özel günler ilan edilerek, halkın bilinçlendirilmesine katkı sağlanması amaçlanmaktadır. 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Gününde halkımızın bilinçlendirilmesine vesile olacak önemli bir gündür.

       Akciğer kanserinin en başta gelen nedeni olarak yüzde 85-90 ile sigara ve tütün alışkanlığı biliniyor. Akciğer kanserli hastaların yüzde 80'i sigara içen, yüzde 10'u bırakmış ve yüzde 10'u da içmemiş kişilerdir. Sigara içmeye devam ederseniz kalp krizi ve kanserden ölme riskiniz 20 kat artar, akciğerleriniz iflas eder, yürüyemez hale gelirsiniz. Ameliyatlara maruz kalabilir ve hatta uzuvlarınızı kaybedebilirsiniz.  Bunları gözetmenizi istiyoruz. Sigaranın sakıncaları gözetilirse, inanıyoruz ki sigaraya bağlı sorunlar büyük ölçüde aşılır.

      Ayrıca sigarayla mücadele kanser kontrolünün önemli bir basamağıdır. Ülkemiz sigarayla mücadele konusuna mevzuat ve kurumsal bazda destek veren nadir ülkelerdendir. 

İl Sağlığı Müdürlüğü olarak amacımız, Tütün ve tütün ürünleri ile mücadelede halkımızın bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesidir. Eğitim programlarının sadece belirli gün ve haftalarla sınırlı kalmayarak yıl boyunca planlanması  ve  tüm halkımıza ulaşabilecek şekilde devam etmesidir.

      Güçlü bir iradeyle ve aklınızla hissiyatınıza galip gelerek bu sigara alışkanlığından vazgeçiniz. Kendinizin ve çocuklarınızın, sevdiklerinizin sağlığı için sigarayı bırakınız. Sigara sağlık düşmanıdır. Dumansız, temiz, sağlıklı bir dünya için müşterek düşmanımıza karşı çıkmayı başarın.

      31 MAYIS DÜNYA TÜTÜNSÜZ GÜNÜ münasebetiyle tüm halkımızı; ülkemizde her yıl binlerce kişinin ölümüne sebep olan, sigara ve sigara mamullerinden uzak durmaya ve bu gün vesilesiyle sigarayı bırakmaya davet ediyoruz. 

      Sigarayı bırakmak isteyenler ; İlimizde Müdürlüğümüze bağlı olarak faaliyet gösteren KETEM (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi)’nde   171 numaralı sigara bırakma hattını arayarak randevu almak suretiyle  Sigara Bıraktırma Polikliniği’nde muayene olabilirsiniz.

Dr. Murat AĞIRTAŞ
İl Sağlık Müdürü