Aşı Her Yaşta Hayat Kurtarır (24 - 30 Nisan Aşı Haftası)
07 Kasım 2019


Bağışıklama; dünyanın en başarılı ve düşük maliyetli sağlık müdahalelerinden biri olup her yıl milyonlarca insanın hayatını kurtarmaktadır. Buna rağmen Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre halen dünyada yaklaşık 20 milyon aşılanmamış veya eksik aşılı çocuk bulunmaktadır.

Her yaştan insanı hastalıklara karşı korumak için aşı kullanımını teşvik etmeyi amaçlayan Aşı Haftası her yıl Nisan ayının son haftasında kutlanmaktadır. Dünya Sağlık örgütü tarafından bu seneki aşı haftası teması ‘AŞILAR İŞE YARIYOR’ olarak belirlenmiştir.

Bağışıklama, kişinin aşılama yoluyla bir hastalığa karşı korunma sürecidir. Aşılar ise kişinin belirli bir hastalığa karşı bağışıklık oluşturmasını sağlamak amacıyla bağışıklık sistemini uyararak kişiyi o hastalıktan koruyan biyolojik ürünlerdir. Aşılar, insanları hastalıklardan ve onun kötü sonuçlarından koruyabilmek için sağlam ve risk altındaki kişilere genellikle iğne enjeksiyonları yoluyla uygulanır, ancak ağız veya burun yoluyla da uygulanan aşı tipleri vardır. Ülkemizdeki tüm çocuklara ve ihtiyacı olan erişkinlere aşılar ücretsiz olarak uygulanmaktadır.

Türkiye’de, 1981 yılında başlatılan aşılama çalışmaları “Genişletilmiş Bağışıklama Programı” adı altında 1985 yılından beri devam etmektedir. Şu anda çocukluk çağı aşılama takvimimizde 13 hastalığa karşı (boğmaca, difteri, tetanoz, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, verem, çocuk felci, hepatit B, hepatit A, suçiçeği, Hemofilus influenza tip b’ye bağlı hastalıklar ile streptokokus pnömoniya’ya bağlı invaziv pnömokokal hastalıklar) aşı yer almaktadır.

Aşılama, her yaşta hayat kurtarırken çocukların, toplulukların ve dünyanın sağlığı için oldukça önemlidir. Her insan, aşı ile önlenebilir hastalıklardan korunmayı hak eder ve aşılamayı seçerek başkalarının korunmasında hayati bir rol oynar. Aşı hakkında doğru ve kanıta dayalı bilgilere ulaşmak oldukça önemlidir. Yanlış bilgi seçimleri etkileyebilir ve hayatları tehlikeye atabilir.

Herhangi bir lisanslı aşının güvenli ve etkili olduğundan emin olmak için kullanımdan önce titizlikle test edilmektedir. Ülkemizde uygulanan aşılar, DSÖ tarafından onaylanan İyi Üretim Prosedürleri kurallarına uygun üretilmiş ve uluslararası referans laboratuvarlarında test edilmiş aşılardır. Ayrıca, aşılar Bakanlığımızca teslim alınıp kullanıma sunulmadan önce Ulusal Referans Laboratuvarlarımızda da test edilerek uygunluğu kanıtlanmaktadır. Aşılar üretim aşamasından başlayıp aşılanacak kişiye ulaştırılana kadar tüm sağlık kuruluşlarında soğuk zincir kuralları ve elektronik takip sistemi içerisinde uygun ısı aralığında korunmaktadır. Aşı nakil araçları, aşı buzdolapları ve soğuk hava depolarının ısıları elektronik ortamda anlık olarak sıkı bir şekilde takip edilmektedir.


Doç. Dr. Uğur TİFTİKÇİ

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü